Wpis z mikrobloga

Mirasy, zanim księgowość mi odpisze to sobie poczekam chwile a może ktoś tutaj jakoś sensownie to opisze. Załóżmy, że kupiłem w 2018 roku telefon na FV, który „wciągnąłem” na firmę. Minęło 2 lata, telefon się zestarzał. Chciałbym kupić nowy, również na fakturę. Czy jedyna sensowna droga to sprzedaż poprzedniego innej firmie na fakturę lub osobie prywatnej na tzw. deklaracje wartości - i w obu przypadkach zapłata należnego podatku? Czy może z racji tego, że telefon się zestarzał mogę to zrobić inaczej? Wiem na pewno, że gdyby się zniszczył to protokół zniszczenia i tyle lub sprzedaż w punkcie gdzie skupuje się starą elektronikę. Są jeszcze jakieś inne zgodne z prawem sposoby, jeśli jestem jednoosobową firmą? Co jeśli moje urządzenie straciło wsparcie producenta i np. nie ma najnowszego oprogramowania, a jestem deweloperem aplikacji? Do tej pory załatwiałem to przez sprzedaż innej firmie lub osobie prywatnej ale nie każdy „rzuca” się na teoretycznie „stary” telefon. Z góry dzięki za informacje.

#b2b #ksiegowosc #finanse #dzialalnoscgospodarcza #jdg #podatki #firma
  • 25
  • Odpowiedz
@PanProgramista: póki co tylko na nich jeszcze nie zarabiam, mam inne źródło podstawowego dochodu z DG - Big data i business intelligence. Można niby podciągnąć pod to raporty mobilne, no ale tak jak mówię - 1 czy 2 urządzenia z różnych platform, ale 3 czy 4? Trochę ryzykowne wg mnie. Jeśli nie ma innego sposobu to trzeba będzie sprzedać starsze urządzenia i tyle.
  • Odpowiedz
@kuta_senator: ale nie ma czegoś takiego jak limit urządzeń które możesz kupić do firmy. Możesz potrzebować 1000telefonów bo oferujesz np usługę likowania na instagramie. Zresztą to nie są koszty które kogokolwiek interesują, za małe kwoty i zwyczajowo wiadomo jak to wygląda, każdy kupuje nowy telefon do firmy a stary idzie do szuflady. Możesz oczywiście sprzedać taki telefon nawet na paragon z kwotą jaką uważasz za stosowną. Sprzedawałem swojego starego smartfona przez
  • Odpowiedz
@debenek: przychylam się do tego co napisałeś, jest to logiczne i sensowne - nie każdy ma czas i chęci sprzedawać stare urządzenie, po prostu idzie ono do szuflady :) Pytanie, czy US twierdzi tak samo ;)
  • Odpowiedz
@kuta_senator: Urząd twierdzi to, co mu sprzedaż - no chyba, że za bardzo Ci się gadka nie klei i pogubisz się we własnych zeznaniach. W najgorszym wypadku korekta i różnica z odsetkami do zapłaty. Sprawdź jeszcze czy telefon w ogóle trafił do ewidencji wyposażenia - jeśli tak to musi być jakiś papier albo telefon do wglądu na kontroli. Zresztą US zawsze sprawdza dany okres a nie całe lata :)
  • Odpowiedz
@varmiok: sprawdziłem w księgowości i okazało się, że jedno z moich urządzeń zostało wrzucone jako środek trwały ale amortyzacja była jednorazowa w miesiącu zakupu (4600 netto). Czy to coś zmienia w tej sytuacji? Nie wiem w ogóle dlaczego to weszło do środków trwałych, skoro kupowałem to w 2018 roku a już wtedy był limit 10k netto.
  • Odpowiedz
@kuta_senator: Nie zmienia. Nic Ci nie zrobią za kilka telefonów. Każda rzecz może wejść w środki trwałe bo nie tylko wartość jest przesłanką do tworzenia środków trwałych. Jednak zwykle się takich małych rzeczy nie wrzuca w środki.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kuta_senator: dopóki telefon nie stanie się środkiem trwałym to możesz co rok kupować sobie nowy, masz do prawo ponieważ wszystko co nie stanowi środków trwałych, stanowi wyposażenie którego okres używalności przyjmuje się do jednego roku obrotowego.

Najważniejsze to podtrzymywać że telefony służą do uzyskania przychodu i już koszt ma podstawę prawną.
  • Odpowiedz
@Jaracz_Joint: ok, rozumiem. A co w sytuacji gdy księgowość wrzuciła mi w 2018 roku telefon jako środek trwały z jednorazową amortyzacją w miesiącu zakupu? Wyżej już tam się parę osób wypowiedziało, że to nic nie zmienia? Czy w tej sytuacji mogę sobie co roku kupować kolejny bez sprzedaży poprzedniego?
  • Odpowiedz