Wpis z mikrobloga

Mireczki, jak mam światłowód z aperturą 0.22NA to co to dla mnie oznacza?
Światłowód jest wielomodowy typu 105um/125um/250um (core, cladding, buffer) i wydobywa się z niego światło 915 nm. Jak to ma się do rozpraszania się wiązki wychodzącej z takiego włókna i jakie to ma znaczenie dla osiągnięcia możliwie małej plamki?
#optyka #elektonika #swiatlowody
  • 7
@aikonek: No to dla apertury 0.22 kąt wyniesie około 12.5 stopnia.
Czy dobrze myślę - światło o kącie rozpraszania się 12.5 stopnia 10 cm od wyjścia ze światłowodu będzie miało średnicę 1.25 cm. Żeby wiązka dalej rozchodziła się równolegle potrzebuje soczewki o średnicy nie mniejszej niż 1.25 cm i o ogniskowej 12.5 cm? Czyli 8 dioptri? Czy taka soczewka w ogóle jest możliwa do wykonania?
@Analityk: taka soczewka bez problemu, standardem są soczewki o średnicy 1 lub 2 cali i ogniskowych z szeregu (mniej więcej z krokiem co 10 lub 25 mm). Tylko czy Twoją docelową średnicą wiązki skolimowanej ma być 1,25 cm?
@aikonek: Ofc chciałbym uzyskać wiązkę zbieżną o możliwie małej plamce. Pytanie, na które nie mam odpowiedzi to ja małą plamkę mogę uzyskać. Widziałem głowicę preciteka o mocy 2kW, tamta plamka miała 0.16 mm średnicy ale to był laser światłowodowy a sam światłowód miał niezbyt jawne parametry. Tu mam laser półprzewodnikowy sprzężony ze światłowodem, zupełnie inna technologia.
Jestem ciekaw, czy do jakiejś obróbki (cięcie) można wykorzystać taki laser. 50W to całkiem sporo
@Analityk skoro światło wychodzi ze światłowodu o średnicy 100 um, to bez problemu uzyskasz 100 um. :-) rozdaj lasera nie ma tu najmniejszego znaczenia. Jaka jest Twoja docelowa plamka? Tylko do cięcia i tak musisz skupić, a nie tylko skolimowac
@aikonek: Skoro mówisz, że bez problemu 0.1mm to zostańmy przy tym. Średnicę soczewki skupiającej i jej powłokę trzeba dobrać do gęstości mocy światła i długości jego fali, to dla mnie jasne.