Wpis z mikrobloga

Psychiatra powiedział, że skoro mam depresję to nie może mnie diagnozować w żadnym innym kierunku bo po prostu się nie da - nie da się rozpoznać żadnej innej choroby bo zachowania mogą być wywołane depresją - tak zawsze jest? Nie wiem, liczyłam na jakieś wnikliwe dążenie do diagnozy, a nasze wizyty to "gorzej? Lepiej? Zostajemy przy lekach? Okej, dowidzenia" i kasacja 150zł
Wizyta trwa może 15 minut
Myślałam, że placę za godzinę, a on mi jakos "zajmie czas", popyta czy coś aby zobaczyć w czym jest problem
Nie wiem
Na korytarzu zawsze są kolejni pacjenci - wręcz kolejki, mam wrażenie, że gościu jest tylko od wypisywania recepty
Trafiłam na #!$%@?? Jak wasza wizyta wygląda?
#leki #depresja #psychiatria #kiciochpyta
  • 17
@FalkyFox: Nie wiem konkretnie co więcej chciałeś zdiagnozować lub podejrzewasz u siebie. Moje wyglądają dość podobnie, pogadam, opowiem jakieś najistotniejsze rzeczy jakie działy się od ostatniej wizyty, jak się teraz czuję, czy widzę jakieś zmiany i tyle. Też ok. 20-25 min, nigdy to godziny nie ma jeśli kolejna wizyta, pod godzinę podbija tylko pierwsza. Wydaje się że trochę oczekujesz od psychiatry tego co dostałbyś od psychoterapeuty.
@FalkyFox: idź do psychoterapeuty, najlepiej poznawczo-behawioralnego. Poświęci Ci 50min za tę samą kwotę i zdiagnozuje zdecydowanie precyzyjniej. Chociaż czy to zajmie 1 sesje - wątpię. Ale warto ;)
@FalkyFox
Lekarz psychiatra diagnozuje twój problem i zaleca sposób leczenia, czy konieczna jest farmakoterapia czy obejdzie się bez niej i sama psychoterapia powinna pomóc, albo potrzebne jest jedno i drugie.
Pyta "lepiej? gorzej?", bo pacjenci różnie reagują na różne leki. Jednemu od razu pomoże zalecona dawka, inny będzie potrzebował większej dawki, a kolejny będzie miał uciążliwe działania niepożądane i konieczna będzie zmiana leku.

Myślałam, że placę za godzinę, a on mi jakos
@troglodyta_erudyta: formalnie może nie stawia diagnoz, ale prawda jest taka, że żaden psychiatra nie zrobi Ci testów psychologicznych. Zwykłe jego jedynym narzędziem jest wywiad i tyle. Dlatego połowa pacjentów idących na terapię ma wpisane od psychiatry zaburzenia depresyjno lękowe mieszane i większość terapeutów wie, że czeka ich ponowna ocena pod kątem zaburzeń klinicznych i osobowości. I każdy psycholog, a już szczególnie terapeuta po 4-letniej szkole psychoterapii bardzo dobrze zna kryteria diagnostyczne
@nocnylisek

żaden psychiatra nie zrobi Ci testów psychologicznych

W jaki sposób testy psychologiczne miałyby wpłynąć na sposób leczenia? Czy wyniki testów, że masz taką, a nie inną osobowość wpłynęłyby na poprawę twojego stanu?
Jako ciekawostkę możesz sobie zrobić testy, ale do leczenia depresji czy nerwicy nie są potrzebne i nie taka jest ich rola.

połowa pacjentów idących na terapię ma wpisane od psychiatry zaburzenia depresyjno lękowe mieszane

Depresja i nerwica to najczęstsze
@troglodyta_erudyta: Testy (wystandaryzowane narzędzia diagnostyczne) nie mają na celu poprawić Twojego stanu, tylko pozwalają różnicować w procesie diagnozy. Te same objawy depresyjne możesz mieć w pojedynczym epizodzie depresyjnym, w nawracającej depresji, w ChADzie, a jeszcze inne jako współwystępowanie z zaburzeniem osobowości. Teraz powiedz mi w jaki sposób psychiatra w 15min może precyzyjnie określić z czym ma do czynienia? Pisząc o depresyjno-lękowych mieszanych miałem na myśli to, że jest to najbardziej ogólny
Diagnoza bo od tego jest chyba psychiatra i to on diagnozuje
Wiem, że to nie jest sama depresja bo mam wyraźne symptomy innej, i każdy terapeuta mi to mówił abym poszła to zdiagnozować dokladniej
@nocnylisek

Teraz powiedz mi w jaki sposób psychiatra w 15min może precyzyjnie określić z czym ma do czynienia?

Pierwsza wizyta jest dłuższa i służy właśnie wnikliwemu wywiadowi. Lekarz wie o co pytać, żeby uzyskać niezbędne mu informacje.
To, że pacjentowi wydaje się, że lekarz za mało "zajął mu czas", nie oznacza, że lekarz nie dowiedział się tego, co było mu niezbędne, żeby zaproponować leczenie.

Te same objawy depresyjne możesz mieć w pojedynczym
@FalkyFox spróbuj u innego psychiatry, tylko opisz mu dokładnie swoje objawy i obawy co do tego, że to może być coś więcej niż tylko depresja, że byłaś już u jednego psychiatry itp.

każdy terapeuta mi to mówił abym poszła to zdiagnozować dokladniej

Terapeuta czy psycholog?