Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki z #elektronika #forbot
Mam dwa moduły przekaźników. Pierwszy jest sterowany napięciem 3,3v a drugi nie mam pojęcia ale prawdopodobnie 12v. Różnią się z tego co widze tylko jednym elementem i teraz moje pytania:
Czy to są rezystory?
Czy wystarczy je przelutować na inne żeby sterować napięciem 3,3v? Jeśli tak to o jakich rezystancjach?
Poniżej zdjecie działającego z rpi modułu (472) a w komentarzu tego niedzialajacego (242)
profaza - Mirki z #elektronika #forbot
Mam dwa moduły przekaźników. Pierwszy jest ste...

źródło: comment_1586619705u8KNs1XbUvRTjef3khPRvU.jpg

Pobierz
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Cosmo77 : dopiero się uczę i moje pytanie może być głupie ale czy cewka jest wbudowana w przekaznik? Oznaczenie na przekaznikach jest identyczne w obu modułach dlatego szukałem czegoś czym się różnią i znalazłem oznaczony element
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@molibdenowy_wojtek: no właśnie różnią się tym zaznaczonym elementem czy to rezystor? Mam jakieś rezystory z kursu elektroniki z forbota może któryś się nada tylko pytanie jaka powinien mieć rezystancje? Jeszcze nie testowałem z 5v ale prawdopodobnie tak będzie działało. Te zaznaczone elementy aja wartości jak w głównym wpisie
@profaza: Z tego linka wynika, że przekaźnik jest sterowany właśnie przez tranzystor pnp - czyli aktywnym stanem jest stan niski.
Dlatego nie da się przekaźnika wyłączyć napięciem 3.3 bo dalej występuje różnica napięć pomiędzy emiterem i bazą i płynie prąd sterujący.
W sumie ja bym spróbował jeszcze wyłączać przekaźnik przełączając pin sterujący z wyjścia na wejście, wtedy prąd nie popłynie i tranzystor się nie otworzy.