Wpis z mikrobloga

Po długich przygotowaniach i wielu perypetiach nareszcie udało mi się dołączyć do grona prywaciarzy ;)

Oto ono - moje własne wydawnictwo. [Wydawnictwo Atryda]().

Na początek przedsprzedaż książki prof. Marcina Pawlaka "Aecjusz i barbarzyńcy". Książkę można zamówić jako preorder w cenie 34 zł plus koszt dostawy (Paczkomat 10.90 zł, Kurier 14.90 zł).http://www.wydawnictwoatryda.pl/

Przedsprzedaż potrwa do końca kwietnia. Zamówienia złożone w przedsprzedaży zostaną wysłane 4 maja.

Później cena wzrośnie.

Książkę można kupić jedynie na stronie wydawnictwa. Nie znajdziecie jej w księgarniach. Link do książki.

Jeżeli zdecydujecie się zapisać na newsletter otrzymacie bezpłatnie I rozdział książki, ponad 40 stron tekstu. Formularz zapisu znajduje się na dole strony wydawnictwa.

Atryda specjalizuje się w literaturze dotyczącej starożytności, w tym zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Czytelnicy znajdą u nas książki dotyczące najbardziej fascynujących wydarzeń i postaci w historii, nie zabraknie jednak również tematów zupełnie nieznanych, niszowych. Jednym z założeń Atrydy jest wypełnianie białych plam w literaturze. Oferta firmy stanowi mieszankę prac uznanych autorów i utalentowanych debiutantów. Kreowanie nowych twarzy i dawanie szansy młodym, zdolnym twórcom jest jednym z elementów filozofii Atrydy. Książki wydawnictwa Atryda charakteryzują się połączeniem wysokich walorów literackich, wysokiego poziomu merytorycznego i efektownej szaty graficznej. Mają one wywoływać emocje, muszą się wyróżniać, przede wszystkim zaś powinny zapadać w pamięć.

Flawiusz Aecjusz, wódz, który powstrzymał Attylę, nazywany ostatnim Rzymianinem. Przez ponad dwie dekady kierował obroną nękanego przez Gotów, Wandalów, Alanów i Hunów cesarstwa. Książka ukazuje sukcesy i porażki jego polityki. Szuka ponadto odpowiedzi na pytanie, czy była ona konsekwentnie realizowanym planem, czy jedynie odpowiedzią na zmieniające się okoliczności. Flawiusz Aecjusz urodził się u schyłku IV w. w mieście Durostorum w prowincji Mezji, a więc na terenie dzisiejszej Bułgarii. Był synem rzymskiego oficera oraz damy z italskiej arystokracji.

Pochodzenie stawiało go zatem w uprzywilejowanej pozycji. Od dziecka gromadził kapitał w postaci kontaktów w środowisku wyższych oficerów i w kręgach arystokracji. Podobnym kapitałem i możliwościami dysponowało wielu innych młodych ludzi, jednak to właśnie Aecjusz zrobił oszałamiającą karierę i na ponad 20 lat zdominował scenę polityczną zachodniego cesarstwa rzymskiego.

Osiągnął to zręcznie wykorzystując jedyny atut, jakiego nie mieli jego potencjalni rywale, czyli dobre relacje z Hunami. W młodości spędził wśród tych budzących przerażenie u Rzymian okrutnych koczowników kilka lat jako zakładnik. Nawiązane wówczas kontakty i znajomość zwyczajów Hunów okazały się przydatne, gdy włączył się w bezwzględną walkę o władzę w Rzymie. Dzięki wojskowej pomocy Hunów zyskał pozycję naczelnego wodza i patrycjusza zachodniego cesarstwa. Usunął w cień ówczesnego cesarza Walentyniana III i przez wiele lat faktycznie rządził państwem wstrząsanym kolejnymi kryzysami związanymi z obecnością w jego granicach najróżniejszych plemion.

Książka pokazuje, w jaki sposób Aecjusz starał się uratować, to co było do uratowania i tym samym zapobiec politycznej dezintegracji zachodniego cesarstwa rzymskiego, lub przynajmniej ograniczyć jej skutki. Książka może okazać się dobrą lekturą dla tych wszystkich, którzy interesują się rolą jednostki w historii i upadkami wielkich cywilizacji.

Spis treści

Wprowadzenie

Rozdział I. Rawenna

Rozdział II. Galia

Rozdział III. Hiszpania, Afryka, Brytania

Rozdział IV. Attyla

Rozdział V. Patrycjusz zachodniego cesarstwa

Rozdział VI. Zakończenie

Wykazów skrótów

Bibliografia

Indeksy

Summary

O Autorze

Marcin N. Pawlak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się dziejami późnego cesarstwa rzymskiego oraz historią Grecji w epoce hellenistycznej i rzymskiej. Współautor i autor podręczników akademickich i szkolnych. Opublikował kilka monografii, m.in. Walka o władzę w Rzymie w latach 425-435, Toruń 2004; Rzymski Peloponez. Greckie elity wobec cesarstwa, Kraków 2011; Herodes Attyk. Sofista-Dobroczyńca-Tyran, Toruń 2015.

Jednym z patronów medialnych książki jest @IMPERIUMROMANUM

W maju zorganizuję małe rozdajo.

#historia #ciekawostkihistoryczne #starozytnosc #imperiumromanum #antycznyrzym #antycznyblog
Kakergetes - Po długich przygotowaniach i wielu perypetiach nareszcie udało mi się do...

źródło: comment_15865140722IXbufEoyTPlxNkILKA26y.jpg

Pobierz
  • 4