Wpis z mikrobloga

Pasażerowie pociągu relacji Tokio-Osaka, w trakcie postoju na stacji, poddają się programowi ćwiczeń fizycznych, pod komendą wykwalifikowanego instruktora. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka, instruktor kieruje ćwiczeniami ze specjalnego podium. Japonia, sierpień 1952.

Niezwykła (jak na nasze, polskie warunki) praktyka była przez pewien czas normą w pociągach dalekobieżnych powojennej Japonii. Mniej więcej w połowie dystansu wyznaczano postój na odpowiednio wyposażonej stacji na tyle długi, by pasażerowie mogli wykonać kilkuminutowy program ćwiczeń w celu rozprostowania kości. Dla zdrowia i poprawy samopoczucia w trakcie długiej podróży, zgodnie z maksymą "w zdrowym ciele zdrowy duch".

Wraz ze wzrostem szybkości pociągów, podniesieniem stopnia wygody podróżujących pasażerów i pojawieniem się obsesji kolei na punkcie punktualności, z tej praktyki zrezygnowano. Ale nie oznacza to, że zniknęła ona w ogóle. W formie "Rajio Taisou" (porannych ćwiczeń radiowych), gdzie zresztą należałoby szukać jej korzeni, przetrwała i nadal cieszy się względną popularnością.

https://taiken.co/single/morning-exercise/

https://en.wikipedia.org/wiki/Radio_calisthenics

#historia #fotohistoria #historiajednejfotografii #ciekawostkihistoryczne #japonia #fitness
źródło: comment_1586254378qcPPqwrRORdwUosdTVWOzf.jpg
  • 2