Wpis z mikrobloga

Zastanawiał się ktoś z was czy brać mortgage holiday? Z opisu wynika że po przykładowo 2 miesiącach bez opłaty następne raty wzrosną - czy to oznacza że miesiące gdzie nie płacimy raty liczą się jako miesiące "wpłacone" czy cały mortgage wydłuży się o te dwa miesiące i dodatkowo będzie drożej?

#uk #mortgage
  • 8
@zomowiec: Mortgage holiday zawiesza wplaty, ale odsetki dalej rosna, a jak pewnie wiesz, na poczatku splaty odsetki stanowia znaczna wiekszosc raty. Wiec zawieszajac splate na dwa miesiace, nie tylko bedziesz musial splacic w przyszlosci to czego nie zaplaciles, ale tez prawie drugie tyle w odsetkach.
Jezeli mozesz splacac dalej to splacaj. Jezeli nie mozesz to mortage holiday i tak ci ratuje tylek wiec nie ma co narzekac
  • 0
Mam nadzieję że nie będę musiał. Gdybałem sobie dziś z kartką i długopisem licząc różne scenariusze...i gdy byłem w punkcie gdzie musiałbym brać mortgage holiday powstało to pytanie :)

@piwniczak
@fruity
@zomowiec: Jak nie masz zagrozonego cashflow to nic ci te wakacje nie dadza, troche wzrosnie koszt kredytu i tyle. Nie wiem jak u twojego banku ale halifax umozliwia nadplate (ta typowa, 10% rocznie balansu) w swoich produktach a potem mozna dostac wakacje (nie tez rzadowe/korowirusowe) do wysokosci nadplat, wtedy reszta warunkow sie nie zmienia. Jest to oplacalny wariant jak nie mozemy znalezc 100% bezpiecznych oszczednosci na % co najmniej rowne %
  • 0
@kaktusak na naszym kredycie mogę nadpłacać maxymalnie równowartość miesięcznej raty ale jeszcze nie miałem okazji z racji tego że wybrałem wariant wysoka rata, krótki okres spłaty i niskie oprocentowanie :). Gdyby wirus zaatakował 2 lata temu bym nie zauważył finansowo, gdyby rok temu to bym miał pełne gacie xD.. zaatakował teraz gdy jestem w połowie drogi powrotu do sytuacji z przed 2 lat także nie jest źle ale warto mieć plan B
@zomowiec: Ja mam na odwrot (chodz pierwsza rata dopiero 20.IV:), max dlugosc (na jaka pozwolila emerytura:)no i kredyt tylko na mnie, zona jako student tylko mieszala w zdolnosci:), niskie % (1.56%) na 5 lat i mala fixed rata, wiec musze placic malo. Wlasnie mi leca w dol % lokat oszczednosciowych wiec musze rozwazyc agresywne nadplacanie (mozliwe do 200% raty miesiecznej ale to bylby juz hardcore, jak juz naprawde nie bedzie gdzie