Wpis z mikrobloga

#budownictwo #stolarstwo #majsterkowanie
Chciałbym sobie postawić wiatę taką jak na zdjęciu.
Jaki jest koszt materiałów jeśli chciałbym je kupić w tartaku?
Co najlepiej dać na dach? Zależy mi na tanim rozwiązaniu
Zastanawiałem się nad zamówieniem gotowych elementów jak tutaj https://www.woodandplay.pl/Wiata-garazowa-GRANIT-1-300x500-p105/?ref=Google+Merchant+Center ale to jednak za dużo będzie kosztować wg mnie.
Pobierz
źródło: comment_1586171845CrfAbhY7Xbh1YSod7YMzoS.jpg
  • 21
sa jeszcze zadaszenia z pleksy panelowe takie


@Norskee: Pisze się z pleksi, nie pleksy. Zapewne miałeś na myśli panele z poliwęglanu.

pleksa jest cholernie droga


@Electro_01: Na szybko znalazłem panele z poliwęglanu 0,9x2 metry po 75 złotych. To chyba nie majątek, a op nie buduje hali sportowej.

@kamilry123: https://allegro.pl/oferta/poliweglan-plyta-trapezowa-trapez-2x0-9-bezbarwna-9005553904
Pobierz
źródło: comment_1586173659btb1GzL8ONelEg99nAAd0i.jpg
@kacor87: policzyłem sobie na tej stronie http://www.zhitov.ru/pl/wood/ wszystkie elementy i wyszło mi, że materiał nie powinien kosztować więcej niż 200zł.
1 Słupki 9 x 9 x 210 cm 6szt
2 Belki nośne 4 x 12 x 250 cm 4szt
3 Belki dachowe 4 x 10 x 300 cm 7szt
4 Deski boczne 2 x 12 x 250 cm 4szt
5 Zastrzały 4 x 10 x 40 cm 8szt
6 Deska czołowa
wyszło mi, że materiał nie powinien kosztować więcej niż 200zł


@kamilry123: uuu panie, to sie rozczarujesz.

Mozna to zrobic z mokrej sosny a potem ci sie powykreca i bedzie skrzypiała na wietrze, albo bedzie sie chybotała cała. Ja bym to robił ze stabilnego drewna konstrukcyjnego C24. Cena za m3 brutto = 1500 PLN. Cena za impregnacje to różnie - niektórzy licza jako dodatek do m3, niektórzy od m2, niektórzy jeszcze inaczej.
@kamilry123: tutaj masz przykłądowe ceny struganego suchego drewna

palik 8x8 cm jest w długosciach 4 lub 5 metrów (obecnie brak na stanie, ale dla matmy nie ma to znaczenia)
masz do postawienia 6 takich po 210 cm, czyli 3 belki po 5 metrow (zostaje ci po 90 cm z kazdej belki).
metr biezacy palika = 16 pln
metrow w 3 belkach = 3 x 5m = 15m

16 zł x 15
@kamilry123: deski 45x95 mm = cena za metr 11 pln, dlugosci handlowe 6m, wiec idealnie na dachowe.
7 sztuk potrzebujesz wiec bierzesz takich 4 dechy, wychodzi ci 24m biezace x 11 pln za m = 264 PLN za dachowe, z czego zostaje ci odcinek 3m. Mozesz uzyc gdzies indziej :)

mamy juz 500 PLN a zrobilismy dopiero słupki i mamy materiał na belki poprzeczne dachu.

Widzisz wiec, ze jednak ta altanka
@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: dzięki za wyczerpująca odpowiedź
no właśnie nigdy nie kupowałem drewna do budowania czegoś, stąd mój brak wiedzy w tym temacie.
Też mi ta cene się wydawała trochę zbyt niska, no ale to było liczone po 600m^3.
Nie chcę też za dużo wydawać ze względu na to, że to ma być tylko wiata na różne graty i auto tam i tak nie będzie stało.
Wcześniej miałem wiatę, które była zakonserwowana starym
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kacor87: to musiało byc z 10 lat temu i po dobrej znajomości.

Za 600 aktualnie to dostaniesz jedynie deskę 22-25 mm, no chyba że bierzesz cały samochód to te 600 jest realne.

Taka normalna tarcica w niedużych ilościach to 800-1100 zł, strugana koło 1500.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kamilry123: dokładnie tak jak kolega @Powuyo napisał. Dodał bym tylko żeby zaimpregnować przed zakryciem blacha bo te impregnaty z tartaków to ściema. No i krecilbym wszystko wkrętami na torxy. Oprócz blachy która trzeba farmerami. Spadek im większy tym mniejsze obciążenie śniegiem i deszczem. Spadek najlepiej zgodnie ze spadkiem terenu żeby woda swobodnie odpływala lub zainstaluj rynny i zbieraj deszczówkę. Teraz w obecnych czasach przyda się :) pozdrawiam