Wpis z mikrobloga

Niebywałe jak internet cofnął się w rozwoju przez ostatnie 10 lat. 10 lat temu fora dyskusyjne:
- wszystko ustrukturyzowane
- łatwo wyszukać z poziomu googla
- łatwo wyszukać z poziomu forum, wyszukiwarka
- dyskusje na forach bez shitpostów nastawionych na lajki
A dzisiaj na FB:
- zero struktury
- nie da się wyszukać z poziomu googla
- nie da się wyszukać z poziomu FB
- dyskusje wołają o pomste do nieba

W sumie jak wiadomo w necie są cykle i zastanawiam sie kiedy skończy się cykl facebooka, bo że to nastąpi to wiadomo. Tylko kiedy
#oswiadczenie #truestory #internet #gimbynieznajo #nostalgia
  • 47
  • Odpowiedz
@arahooo lenistwo ludzi bo niby wszystko jest na miejscu a nie 5 kont. Myślę że jakby jakiś menadzer kont powstał do for to wróciło by do normy wszystko.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 634
@arahooo: fb celowo został tak skonstruowany. Posty muszą być bardzo trudne do znalezienia, żeby łatwiej było generować cały czas "nowe" treści.
  • Odpowiedz
@arahooo: Dodałbym jeszcze, że wiele tematycznych forów poumierało albo aktywność na nich tylko się tli - właśnie przez fejsbukowe grupy.

Mnie w tych fejbukowych grupach oprócz tego co wymieniłeś jeszcze wkurza fakt, że ciężko kogoś zapamiętać i zostać zapamiętanym, a wartościowe treści potrafią umknąć w zalewie gówna.
  • Odpowiedz
@arahooo: Z punktu widzenia osoby nieposiadającej konta na książkowym ryju jest jeszcze gorzej. Internet w internecie do którego w większości nie posiada się dostępu. Już pomijając fora dyskusyjne, ale dużo małych przedsiębiorstw lokalnych nie jest dostępnych online poza facebookiem.

W dobie wszystkich wordpressów, disquasów itp. nie można tłumaczyć się tym, że założenie normalnej strony jest problemem.
  • Odpowiedz
  • 52
@arahooo zgodzę się. Mieliśmy super forum na studiach, podzielone latami, semestrami, przedmiotami i konkretnymi dniami i godzinami zajęć. Każdy dbał o porzadek. Płaciliśmy 2zl od osoby rocznie za serwer gdzie były wszystkie skany, wyklady, zadania itd. Potem na drugim stopniu ktoś z nowych wpadl na świetny pomysł zrobienia grupy na fb. Ciągle te same pytania, zero materiałów, starzy forumowicze przestali się udzielać.
  • Odpowiedz
@arahooo: @anatomia_porazki: @Lukowski: Zdałem sobie niedawno sprawę co się stało z wieloma forami tematycznymi. Przeszły na Discorda. Serio. Ludzie na serwerach discordowych oglądają razem filmy, zbierają się na granie, gadaja o różnych rzeczach na różnych kanałach, organizują granie w papierowe RPGi przez neta... do tego jest mnóstwo botów Discordowych - do muzyki, do minigierek, do organizacji serwera.

Poszukajcie, może akurat znajdziecie jakiś serwer dla siebie.
  • Odpowiedz
@arahooo:

Wg. mnie spore tąpnięcie jakości internetu nastąpiło po tym jak CIA zawinęła grubego i zamknęli Megaupload (tak to się nazywało?) i kilka pokrewnych serwisów zniknęło. PEB umarł, a za to pojawiły się streamingi w żałosnej jakości. Jeśli dobrze pamiętam to na tej bylejakości wybił sie CDA.
  • Odpowiedz
@Finsky: to racja, szkoda też że sporą wadą discorda jest wręcz ujemna prywatność. Są alternatywy, ale w sumie wszyscy kładą na to lachę

@Jin: to też kolejny skutek napływu osób gorzej ogarniających Internety. Obserwowałem rozwój małej społeczności bazującej na linkach do filmów w jakości minimum 720p. To ludzie tylko pytali czy jest gdzieś online, bo olaboga pobierać, kapcze jakieś. Niech będzie 360p, byle klik - dwie reklamy mmorpg
  • Odpowiedz
@Finsky: Jako miejsce to luźnego pogadania na dane tematy, czy zebrania się w jakimś gronie by sobie pograć w coś, czy sesyjkę w RPG pyknąć - jak najbardziej dobry wybór.

Mimo wszystko Discord jest nadal o klasę niżej od for tematycznych, bo nie daje miejsca na głębszą dyskusję z wieloma osobami.
  • Odpowiedz
@arahooo: A idź pan z tymi dawnymi forami. Ok. 8 lat temu znalazłem w piwnicy starą felgę z jakiegoś modelu VW i chciałem zapytać na forum VW z jakiego modelu pochodzi. Zostałem zjechany, a potem zbanowany, bo swój pierwszy post należało zamieścić w wątku gdzie każdy nowy się witał i było to obligatoryjne (zapisane w regulaminie). Rozumiecie to? Był wątek, gdzie ludzie pisali tylko: cześć, jestem Adam, miło że wstąpiłem
  • Odpowiedz
@Finsky: tak dużo ludzi przeszło czy to na discorda czy telegrama czy na grupy facebookowe, ale wszystkie te wciąż mają ten sam problem, który zauważył @ZaQ_1

@arahooo: fb celowo został tak skonstruowany. Posty muszą być bardzo trudne do znalezienia, żeby łatwiej było generować cały czas "nowe" treści.


Już nie wspominając że wystarczy że 3 firmy powiedzą wypierpapier i nie ma wszystkich grup FB, Discord czy Telegram. A
  • Odpowiedz
@mab122: Nie no, zgadzam się. Sam prowadziłem forum przez kilka lat, byłem modkiem na kilku innych, fajne czasy były ehh. Niestety fakty są takie, że ludzie (w tym my, jako odbiorcy i jako autorzy contentu) wolą mieć prostotę i szybkość generowania (oraz odbierania) nowych treści.

Nadto, korzystając z FB/TT/Insta/Discorda dużo łatwiej poruszać się w swojej bańce informacyjnej i ją rozszerzać. Nie wróżę końca ery social mediów tbh, co najwyżej widzę
  • Odpowiedz
@Finsky: ja szczerze zastanawiam się co z takimi projektami jak IPFS i GNUnet. Wiadomo aktualnie nie są *w ogóle* popularne i pewnie nigdy się nie staną... chyba że coś jebnie. Mam namyśli coś w stylu serwerownie Google'a, Amazona, Microsfotu, Akamaia i Facebooka wysiadają na tydzień (nie możliwy wręcz scenariusz). W takim przypadku byłby to kubeł zimnej wody na głowę, coś w stylu aktualnej sytuacji z COVID-19 gdzie nagle się okazuje
  • Odpowiedz
@arahooo: A będzie jeszcze gorzej, z Internetu można dużo więcej kasy wyciągnąć niż z reklam, prędzej czy później podejrzewam że strony przyzwyczają ludzi by płacić za swoje usługi by z nich korzystać albo odblokować pełną fukcjonalność tak jak np. nie możesz na komórce słuchać youtuba w tle jeśli jakiegoś tam ich premium nie kupisz choć szczęście w nieszczęściu nadszedł kryzys i wszelkie zapędy dojenia zostały odroczone, takie Allegro już usprawniło
  • Odpowiedz