Wpis z mikrobloga

Z okazji siedzenia w domu chciałbym spróbować zrobić w domu piwo.

Wiem, że w sieci jest masa poradników.
Od którego zacząć, aby nie zacząć od browaru Himmler #pdk albo inny kopyr

Celuję w jakieś ipy,apy. Jak na początek za trudne to lager/pils

#piwo
#piwowarstwo

Co trzeba kupić na początek. Liczę się z tym, że mi się nie spodoba i wszystko wyrzucę.
  • 17
@modzelem kopyr na kanale mial tam chyba warzenie z brewkitu i warzenie z zacieraniem, powinno starczyc na początek, ale no bez lepszego zaglebienia sie w temat bym nie oczekiwał szału ;)
@modzelem: piwa jeszcze nie robiłem, bo zawsze wydawało mi się, że to za dużo roboty, ale na majówkę chyba się wreszcie wezmę. Najłatwiej i najszybciej, to jakaś lekka apka na kveikach. Można chyba nawet bez gotowania - samo zacieranie, z chmieleniem na zimno. Albo coś a'la grodziskie? Ciekawy przepis mi ostatnio mignął na takie z owocami i zakwaszone. ()
@modzelem: Celuj w górną fermentację. Lagery odpuść. Sprawdź jaką masz temperaturę w domu i dobierz sobie piwo wg temperatury fermentacji odpowiednich drożdży.

Jeżeli masz w domu obecnie ok. 21 C, to polecam kupić gotowy zestaw do piwa belgijskiego, np. blonde, albo dubbel.
@phila_eagles: no klasztorniak na pierwsze piwo to nie jest dobry pomysł xd wbrew pozorom Belgi wymagają porządnej kontroli temperatury (na początku w dół, a potem w górę), pasowałoby zrobić cukier kandyzowany itd. Ja polecam lekkie stouty, gdzie delikatne estry są akceptowalne, bitter, APA też spoko, chmiel przykryje wady.
@modzelem jeśli nie masz lodówki, zbuduj sobie skrzynię ze styropianu i chłodź zmrożonymi PETami, zrobiłem tak pierwsze 7 piw.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@HansLanda88: nie, nie. Grodzisz to specyficzny styl. Musi być bardzo klarowny, fermentacją w odpowiednich warunkach bo czysty profil powinien być zachowany. Do tego wysokie nagazowanie a to wymaga trochę też doświadczenia i wyczucia.
Natomiast kwas wymaga zbicia ph - zakwaszenia np. Bakteriami. No i na koniec dopiero filtracja. Tutaj trochę dodatkowego sprzętu potrzebna.
Na pierwsza warkę to najlepsza ipa bo nawet fermentujac w domu powinno wyjść całkiem przyzwoite piwo.
Kopyr na początek w zupełności wystarcza - wszystko łopatologicznie na chłopski rozum wytłumaczone, ale polecam oglądać na x2 dla zaoszczędzenia czasu, bo trochę tego jest :D Później warto zapoznać się z podcastem Alchemii, ale to już może po kilku pierwszych warkach - fermentacja, chmielenie, drożdże itp.

Co do piwa to proponuję gotowy zestaw do warzenia z zacieraniem - jakiekolwiek IPA z dowolnego sklepu - homebrewing.pl twojbrowar.pl browamator.pl i tak dalej.

Co do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@modzelem: ale pierdzielom kocopoły. Warze z kopyrem i browar Gdynia. Warto wejść na piwo.org i poczytać o stylach, fermentacji i zacieraniu. Proponowałbym od razu z zacieraniem, żebys piwem z brewkitu się nie rozczarował. Najważniejsza jest temperatura i jej kontrola. Trzeba kupić drożdże takie, w jakich temp mogą swobodnie pracować, a do tego dobrać styl, nie odwrotnie. Na pierwsze piwo, o ile jesteś w stanie przetrzymać gorniaki w 15stopniach proponowałbym stouta. Może
@modzelem: stare filmy kopyra o warzeniu, tylko z dwoma modyfikacjami: nie zlewać na cichą i nie fermentować 7+7dni, tylko zostawić na trzy tygodnie fermentor w odpowiedniej temperaturze (15-18 stopni dla us-05) i nie ruszać, a piwo wyjdzie dobre.