Wpis z mikrobloga

@szpongiel: zależnie od ceny 5500xt jeszcze.
1660 super 2060super - 2070s / 5700xt
r1600af, r2600, r3600, 9700k jak masz za dużo pieniędzy
msi b450 -max (mortar, vdh, gaming, tomahawk, a-pro), jak za dużo pieniędzy ->asus X570-P, ryzen 3900x (ale to nic nie da względem 3600)
16GB ramu albo ballistix 3000cl15 do oc na 3600, albo 3600-3733cl17 do oc (chyba cjr)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szpongiel: rtx 2080 w sli + ryzen 1600af

Nie napisałeś nawet do ilu ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@oreze: celowo bo chciałem różne propozycje rozważyć. Chcę żeby gierki hulały. $ jest ale to drugi komp żebyśmy mogli razem z różowym grać. Zresztą sam mam GTX 980 z i5 6600 (bez K) oraz SSD i wciąż jest ok. Gram(y) niewiele i raczej w gierki które nie żrą aż
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@marjanoos: wolałbym mały żeby nie zajmował dużo miejsca na biurku. Starczy żeby przy klikaniu neta był cichy. Przy gierkach może se trochę szumieć ale im mniej tym lepiej
@marjanoos: @10129: @oreze: takie coś jak na screen shocie daje radę czy lepiej inaczej posklejać?


jak w fhd grasz

Ten komp będzie korzystać z monitora z rozdziałką 2K (czyli 2560 x 1440 zwane też QHD). Oczywiście gdyby miał zostać skatowany wyjątkowo obciążającą gierką to najwyżej odpali się w FHD ale nie wiem co to miałaby być za gra. Jakoś na razie mi się taka nie trafiła ( ͡°
szpongiel - @marjanoos: @10129: @oreze: takie coś jak na screen shocie daje radę czy ...

źródło: comment_1586167332eZdnv14EuEdoTf3XshlrD5.jpg

Pobierz
@szpongiel: jeśli bierzesz płytę główną z chipsetem B360, to licz się z tym, że ram będzie pracować z maks częstotliwością 2666MHz - utracisz trochę fpsów w grach.

Musiałbyś wziąć chipset Z370 lub Z390, żeby pamięci pracowały chociażby w trybie XMP.

1440p to 2,5K.

2060 Super ma 8GB pamięci i jest bliżej RTX 2070 w kwestii wydajności.
@marjanoos: o, dzięki za rzeczową odpowiedź.
Szczególnie to info o chipsetach vs taktowanie RAMu to zacne info.
Czyli albo mogę wziąć tańsze, niżej taktowane RAMy albo trzeba droższą płytę z chipsetem Z3xx.

Jaki byłby odpowiednik takiego procka i5 i chipsetu co pociągnie RAM 3000MHz od AMD?

Co do nazwy rozdziałki, sugerowałem się artykułem, tu tak podali (ale na wiki jest inaczej, tak jak piszesz).
https://us.thinkware.com/what-is-the-difference-between-2k-and-1080p/
@szpongiel: dlaczego 9400f a nie ryzen 3600
obudowę lepiej brac z siatką na froncie, temp lepsze.
2060super jest wydajniejsza, to jest inny model.
ten dysk jak rozumiem wybrałeś bo bardzo dużo plików i często zapisujesz? w przeciwnym wypadku nie warto. nie jestem pewien czy i tak nie lepiej corsaira mp510
ten ram ma gwarantowane micron revE? bo one sa w AES kodzie a ten ram ma inny.
jak ramu nie podkręcasz
@szpongiel: jeszcze dodam, że 6 i 7gen i7 jest w tej chwili niewarta zainteresowania, ponieważ jest mocno przeceniona na rynku wtórnym.

Nie ma idealnego odpowiednika i5 9400F. Jest słabszy 1600AF/2600 lub mocniejszy 3600. W przypadku pierwszego możesz liczyć spokojnie na OC pamięci nawet do 3433Mhz (każda sztuka Ballistixów powinna ogarnąć). Jak się poszczęści, to nawet 3600. Ryzen 3600 spokojnie ogarnie 3600MHz.
dlaczego 9400f a nie ryzen 3600

Na razie trochę na ślepo wybieram, bo nie robiłem jeszcze "habilitacji" w obecnie dostępnych procków.
Od dłuższego czasu mam intele i o ile wiem, że AMD ostatnimi czasy ma się nieźle, to mam trochę obawy o jakieś problemy z kompatybilnością/stabilnością. To ma być komp dla różowej i bardzo mi zależy żeby nic się nie krzaczyło, tym bardziej że ona sama płaci.
Jakie są przewagi tego ryża
@szpongiel: 2 razy więcej wątków i większa wydajność.
układ graficzny jest ten sam tylko ma więcej jednostek, więcej pamięci, większą przepustowość pamięci. No szybsza jest. układ 2060 2060super 2070 mają ten sam, tylko im niżej tym bardziej przycięty.
czytaj sam, i zwróć uwagę na TBW jak dużo zapisujesz.
https://www.guru3d.com/articles_pages/corsair_force_series_mp510_m_2_ssd_review,10.html
https://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_dysku_ssd_corsair_force_mp510_szybka_i_wytrzymala_bestia?page=0,19
--
jak nie wiesz o co chodzi to dla Ciebie pewnie bez znaczenia bo i tak ramu nie umiesz podkręcać, w
jeszcze dodam, że 6 i 7gen i7 jest w tej chwili niewarta zainteresowania, ponieważ jest mocno przeceniona na rynku wtórnym.

@marjanoos: przeceniona tzn. idzie po niskich cenach, to chyba właśnie warta zainteresowania ale brać z drugiej ręki jak coś?
Tzn. do całego nowego kompa nie ale gdybym chciał w swoim blaszaku z i5 na i7 zmienić bez wymiany płyty i ramu.
@10129: dzięki!
Co do podkręcania ramu to bawiłem się w to z 20 lat temu przy Athlonach XP ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Teraz nie zamierzam nurkować w dłubanie przy tym. Stockowy RAM powinien być ok ale wolałbym żeby taktowanie - jeśli jest jakiś wybór bez kręcenia - było lepsze niż najniższe. Ewentualnie mogę spróbować skorzystać z tych auto-podkręcaczy XMP ale jak się będzie sypać to wyłączę to
@szpongiel: ryzen ma przewagę nad intelem przede wszystkim w zastosowaniach wielowątkowych. Jak komp nie ma być do obróbki graficznej czy renderowania, to można iść w Intela. i5 to ogólnie nie są złe procki. To są bardzo dobre procki na teraz. Tylko niestety ograniczone są wątkami i wymagają płyt z chipsetem Z, żeby podkręcić siebie i pamięci. Może się okazać, że po wyjściu konsol stopniowo będą dostawać po dupie, bo będą mieć
@szpongiel: jeszcze co do ramu. Pamięci Crucial Ballistix Sport LT 3000Mhz CL15/3200Mhz CL16 są uznane jako jedne z lepszych budżetowych pamięci do OC (potrafią zrobić nawet ponad 4000Mhz, chociaż na platformie AMD nie przynosi to żadnych korzyści). Mają pamięci Microna E-die (niektórzy kłócą się, że to nie są pamięci E-die, tylko Rev. E). Jakiś czas temu wyszła nowa wersja tych pamięci, ale póki co wychodzi na to, że wymienili na nich