Wpis z mikrobloga

#koronawirus #covid19

Zastanawiałem się na ile sprawa z wirusem jest poważna a na ile to tylko histeria. Codziennie są dostarczane dane na temat nowych zgonów z powodu korony. Ale zawsze brakowało mi w nich śmiertelności całkowitej. Jeśli w tamtym roku we Włoszech dziennie umierało z różnych przyczyn 1780 osób dziennie (dane z włoskiego GUS) to czy teraz jeśli na koronę umiera około 1000 to czy całkowita śmiertelnośc wynosi 2780 dziennie? Czy może dalej 1780 i po prostu umierają Ci co i tak by umarli.

Szukałem i znalazłem. Strona euro momo zbiera tygodniowe statystyki śmiertelności w europejskich krajach.

Wynika z tego, że więcej ludzi umiera w zimie. Pewnie chorują bo jest zimno.

Ale teraz ciekawostka. Jedynym krajem w którym umierało dziennie w tym roku nieznacznie więcej ludzi niż w zeszłym o tej samej porze są Włochy. Hiszpania bez zmian. Ale mówimy o rekordach dziennych. We Włoszech teraz wychodzimy z piku, rok temu była mniejsza smiertelność dzienna ale ten okres trwał dłużej. W Hiszpani podobnie. W pozostałych krajach umiera mniej ludzi niż rok temu. To wszystko tyczy się każdej grupy wiekowej i ludzi powyżej 65. Oni zawsze umierają w zimie więcej niż w lecie. Dla innych grup wiekowych wykresy są płaskie.

Z tego wychodzi, że rok temu w Europie umierało więcej ludzi niż obecnie. Nawet we Włoszech. Ta niższa śmiertelnośc wynika pewnie z tego, że ludzie siedzą po domach zamist umierać w wypadkach samochodowych itp.

To są dane statystyczne, ja wiem, że do niektórych bardziej przemawia zdjęcie ciężarówek z podpisem, że niby tam w środku są trupy ludzi umarłych na covid. Ale bez przesady.

Nie wydaje się wam, że komuś zależy na tym aby ludzie panikowali?
  • 2
  • Odpowiedz
@kdzienis: wiesz ile dzis ludzi umrze w USA z powodu nowotworu ? okolo 1800 ? Wiesz ilu z tych ludzi jest zarazonych koronawirusem? no nie wiesz, a wiesz ile zostanie wpisanych do statystyki ze umarli na koronawirusa a mieli nowotwor? No pewnie wszystkich.
  • Odpowiedz