Wpis z mikrobloga

Czołem Mirabelki i Mirki. W niemal co drugim wpisie o #leatherworking pojawia się komentarz z pytaniem o narzędzia potrzebne do rozpoczęcia przygody z tym hobby. Postanowiłem więc przygotować spis rzeczy, których używam do wykonania portfela. Moje narzędzia pogrupowałem na niezbędne i opcjonalne (takie bez których da się obejść lub można je zastąpić czymś innym jednak przydają się i ułatwiają pracę, zwiększają jakość wykonywanego portfela). Przy każdej pozycji podałem cenę oraz gdzie je kupiłem. Oczywiście można je nabyć w innych miejscach oraz poszukać innych producentów/modeli.

Niezbędne
1. Mata do cięcia Olfa (Allegro, 60zł)
2. Nóż segmentowy Olfa (Allegro, 33zł)
3. Linijka aluminiowa 30cm (Allegro, 6zł)
4. Cyrkiel traserki (Allegro 40zł) – do zaznaczania linii ściegu w równej odległości od krawędzi
5. Wybijaki otworów pod szew 3,38 mm; 2 i 8 ząbków (kevinleathertools.com, 90USD) – na tym sprzęcie radzę nie oszczędzać. Ząbki powinny być tak ostre i gładkie, że maja wchodzić w skórę pod naciskiem ręki. Od tego w dużej mierze zależy jakość wykonywanych szwów. Do portfeli może też być mniejszy rozstaw, np. 3 lub 2,7mm.
6. Edge beveler rozmiar 0,7 (kevinleathertools.com, 38USD) – do fazowania krawędzi skóry
7. Szpilorek (juchcik.pl, 3,5zł) – służy np. do zaznaczania na skórze linii cięcia
8. Igły tępe (juchcik.pl, 2zł)
9. Wood slicker (juchcik.pl, 35zł) do wykańczania krawędzi skóry
10. Młotek gumowy/plastikowy (Castorama, 40zł) – do pobijania wybijaków (od metalowego młotka niszczą się wybijaki)
11. Konik rymarski (Aliexpress, 58zł, niestety zabrakło go na zdjęciu) – do przytrzymania portfela podczas zszywania.

Opcjonalne
1. Płyta granitowa podklejona filcem (lokalny zakład kamieniarski, 100zł) – ja mam płytę o grubości 8cm podklejoną 2cm filcu. Jest to stabilna i solidna podstawa do wybijania otworów w skórze. Jak nie miałem tej płyty to wybijałem otwory bezpośrednio na biurku. Hałas był spory i przez to wkurzyłem sąsiada z dołu. Od kiedy mam ten kamyczek z filcem to wybijanie jest niemal bezgłośne.
2. Poliuretanowa podkładka 2cm (Aliexpress, 28zł) podkładkę kładę na płycie granitowej, na to sklejony portfel i w ten sposób wybijam otwory pod szew. Podkładka gwarantuje, że wybijak otworów wychodząc ze skóry nie postrzępi krawędzi otworów. Zamiast tego można użyć kawałka grubej skóry.
3. Młotek mosiężny z obłym obuchem (Aliexpress, 73zł) młotek służy do przyklepania szwów po zakończeniu szycia. Dzięki temu nić ładnie układa się w utworach, a dziurki w skórze zamykają się. Obuch młotka musi być obły, żeby nie zostawiał śladów na skórze. Można użyć innego młotka i pilnikiem/szlifierką zaokrąglić obuch.
4. Nóż do ścieniania skóry (chartermade.com, 950zł) – jest potrzebny do ścieniania skóry przy krawędziach oraz wewnętrznych kieszonek, żeby portfel po sklejeniu kilku warstw nie miał 5cm grubości.
5. Szydło (kevinleathertools.com, 25USD) – do poprawiania otworów po wybijaku albo do robienia otworów w trudno dostępnych miejscach.
6. Zap Thread (Aliexpress, 48zł) - do przypalania końcówek nici po zakończeniu szwu. Zamiast tego można użyć zapalniczki, ale nie gwarantuje ona takiej precyzji.

Ma nadzieję, że ten wpis nieco ułatwi wybór narzędzi osobom rozpoczynającym przygodę ze skóroróbstwem.

#rekodzielo #diy #kaletnik
bad_cyclist - Czołem Mirabelki i Mirki. W niemal co drugim wpisie o #leatherworking p...

źródło: comment_15856821623dY801neetxS0d36T2Abwx.jpg

Pobierz
  • 7