Wpis z mikrobloga

Cześć,
Szukam jakieś taniego używanego kompakta z dużym zoomem optycznym. Zastosowanie to głównie cykniecie czasem zdjęcia na jakiś piknikach lotniczych itd. Także warunki raczej dzienne. Wizjer obowiązkowo, bo w słoneczny dzień to nic nie widać zazwyczaj na tych ekranikach. Większość poleca Sony HX300, ale trochę narzekają na zdjęcia przy słabym oświetleniu - no ten obiektyw to tez ciemny pierun trochę. Macie jakieś propozycje żeby używkę w budzecie około 500 zł kupić? #fotografia #aparat
  • 11
@SallyDouble: za 500 zł to nie ma co narzekać na ciemny obiektyw. Poza tym kompakty mają małą matrycę i przez to każdy będzie kiepski w słabym oświetleniu.

Poszukaj sobie canon powershot g9 - ja kupiłem taki za 200zł. W tym aparacie można robić zdjęcia w raw i może więcej wyciągniesz ze zdjęcia więcej niż na innym kompakcie.

edit: teraz doczytałem, że ma być duży zoom i wizjer. To ten aparat nie
@co_ta_anglia_to_ja_nie: Dzięki za odpowiedź!

Spodziewam się możliwości tego typu aparatów, a nie chcę inwestować w lustrzankę, bo fotografia to raczej nie jest jakieś moje wielkie hobby i nie będę miał ochoty inwestować w dodatkowe szkła. Z racji, ze nie spieszy mi się z zakupem to mogę poczekać na jakaś fajna ofertę, ale wolę rozpoznać które modele warto śledzić ;)
@SallyDouble: W tym budżecie będzie ciężko, nawet o używkę - choćby dlatego, że obiektyw z dobrym zoomem jest drogim elementem całości.

Jakbyś jednak zdecydował się wydać nieco wiecej sprawdź Panasonic FZ300, używkę znajdziesz za około 1000 zł, myślę, że do tego co robisz będzie idealny.
Przejrzyj ogólnie Panasonic spod znaku FZ.

Ogólnie zoomy mają to do siebie, że są ciemne, szczególnie na długich ogniskowych.
@sierzchula: Nie wiem, jak dla mnie parametry tych Sony są już mocno leciwe.

Nie chcę być opiniotwórczy, ale foto ma moim zdaniem to do siebie, że lepiej wziąść sprzęt "trochę na wyrost" niż potem się frustrować, zwłaszcza że mówimy tu o różnicy 500 zł.
Niech kolega @SallyDouble rozważy nieco większy budżet.
@anatomia_porazki: Brzmi to sensownie. A w budżecie 1000zł (używki) masz coś godnego polecenia jeszcze poza FZ300? Tak myslałem o może jakiejś starszej generacji RX10 od Sonego, ale to już dużo musiałbym budżet powiększyć. Zwiekszając budżet po prostu sobie zakup ewentualnych akcesoriów odłożę na później.

@sierzchula: Dlaczego się gryzie? Zobacz że ten HX300 spełnia ten warunek w tym budżecie ;) Jak już pisałem wcześniej, zdaję sobie sprawę jaka będzie jakość z
@sierzchula: Zalety to cena, a jeśli chodzi o foto to odnajdują się w amatorskiej fotografii przy dobrym świetle przyrody typu kwiatki, motylki, ptaki, street etc.
Jak się zna ich ograniczenia idzie sporo wycisnąć, ale nie można oczekiwać cudów. Mydło podczas korzystania onegdaj z FZ1000 zauważałem tylko przy małej głębi ostrości, ale miał problem z drobnymi szczegółami typu gałązki na tle nieba (wtapiały się w tło). Oczywiście przy słabym świetle i dynamicznych