Wpis z mikrobloga

Jak już ustaliliśmy, z punktu widzenia zdrowia psychicznego od social mediów lepsze są media tradycyjne, a od mediów książki (dziwnym trafem nawet te na ciężkie tematy działają na mnie lepiej niż newsy, szczególnie że idzie o minione wydarzenia ;)), więc zrobiłem mały research co by tu poczytać mającego tematyczny związek z bieżączką, ale nie z bieżączki i zarzucam parę pozycji, które znalazłem (częściowo z pomocą zaprzyjaźnionego historyka). Może komuś coś podejdzie, a jak nie, to zostawiam jako taktyczną notkę dla siebie:

* Dorothy H. Crawford, Viruses: A Very Short Introduction - ogólne popularnonaukowe wprowadzenie do tematu wirusów od OUP.
* William H. McNeill, Peoples and Plagues - historia epidemii od starożytności po lata siedemdziesiąte, kiedy książka powstała.
* Jean Delumeau, Strach w kulturze Zachodu XIV-XVIII w. - nieprzypadkowo daty pokrywają się z oddziaływaniem dżumy ( ͡° ͜ʖ ͡°).
* William Naphy, Andrew Spicer, Czarna śmierć
* Alfred W. Crosby, Imperializm ekologiczny. Biologiczna ekspansja Europy 900-1900

PS: Ktoś coś z tego czytał? Jakieś inne rekomendacje?
PPS: BTW, Orliński łopatologicznie wytłumaczył jak działają wirusy w najnowszej notce. Peer review w komentarzach.

#ksiazki #czytajzwykopem #historia #koronawirus #epidemia #dzuma
Pobierz eoneon - Jak już ustaliliśmy, z punktu widzenia zdrowia psychicznego od social mediów...
źródło: comment_1585339907mllcZwjAtfzH44UENRbh44.jpg
  • 8
@eoneon: W związku z epidemią mój profesor polecił nam przeczytać na kolejne konwersatorium fragmenty Strachu w kulturze Zachodu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kiedyś na pdf czytałem Strzelby, zarazki, maszyny, jest tam rozdział poświęcony nieprzewidzianym skutkom przybycia Europejczyków do Ameryki - przyprowadzili oni tam ze sobą katar, który dla Indian był śmiertelną chorobą.

Już długo czekam na wznowienie lub nowe wydanie, bo na rynku wtórnym ma ona
Pobierz W.....0 - @eoneon: W związku z epidemią mój profesor polecił nam przeczytać na kolejn...
źródło: comment_1585399774hvBNeKemDAxrBnanqL66h6.jpg
@eoneon: jest też książka Daniela Defoe- 'Dziennik roku zarazy'. Jak dla mnie niesamowity pamiętnik z czasów dżumy londyńskiej 1665. Czasem zastanawiałam się, czy czytam o tamtych czasach, czy o naszych i odnosi się to ogólnie do zaraz nie tylko do dżumy. Tyle podobieństw i ciekawostek o kwarantannie, epidemiologii zarazy.