Wpis z mikrobloga

Jakie routery z wifi są teraz polecane? Przyznam że zatrzymałem się na TL-WR1043NDv1 + OpenWRT. Od dłuższego czasu z lenistwa cisnę na defaultowych modemo-routerach od dostawców. Aktualnie jest to ConnectBox (Compal CH7465LG) z UPC, ale od dłuższego czasu łapię #!$%@? bo stabilności wifi jest kiepska (nie wiem czy nie dogaduje się z moim lapkiem czy ogólnie jest tak kiepski, ale co kilka minut łapie drop pakietów)

Szukam czegoś co posłuży parę lat i obsłuży 500/30 Mb/s
- Wifi 2,4 + 5 GHz z niezłym pokryciem - mieszkanie w bloku, duże zagęszczenie sieci, a chciałbym uniknąć bawienia się w osobny AP
- gigabitowe porty WAN/LAN
- możliwość działania w trybie Repeater / Client AP + wsparcie dla wielu sposobów autoryzacji - często bywam w rozjazdach i marzy mi się taki repeater sieci hotelowej
- bardzo dobry panel ze sporą ilością opcji lub możliwość podgrania alternatywnego softu (np. OpenWRT) - ogólnie nie boję się dłubania przy takich rzeczach, ale też nie chcę żeby mój cały wolny czas kręcił się wokół zabaw z routerem :)

Używane będzie głównie wifi (10 urządzeń, ale z zapasem na kilka kolejnych) + max 2 sprzęty pod kablem.
Cena: zakładam tak do 300 zł, ale jeżeli będzie coś znacząco lepszego i droższego to mogę dołożyć

Póki co zastanawiam się nad:
Mikrotik HAP AC2 (da radę to skonfigurować w 1 wieczór?)
https://allegro.pl/oferta/mikrotik-routerboard-hap-ac2-rbd52g-5hacd2hnd-tc-8109608020
i
Netgear r6220 (używka) + OpenWRT (nie ma żadnych problemów z OpenWRT na tym modelu?)
https://allegro.pl/oferta/netgear-r6220-ac1200-smb-ftp-itunes-dlna-print-srw-7605465999

Ale może doradzicie coś lepszego?

#internet #router #siecikomputerowe #openwrt #mikrotik #wifi
  • 15
@myszka_szara @apaf
A jak z zasięgiem? W miarę spoko czy tak sobie? Niby nie mam dużej powierzchni, ale eter zapchany po brzegi i każda strata zasięgu dość mocno przekłada się na prędkość. Na OpenWRT dalej da się wybrać jakąś Albanię czy inną Wenezuelę i podkręcić moc nadajnika ponad normy EU? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Havii hap ac2 i długo długo nic. Jak długo katowałes się gownem od ISP? Powinieneś dostać jeszcze siano od operatora za to że tego używasz jako router XD
Hap ac2 ogarnie ci wszystko z palcem w dupie
Da się podkręcić moc na openwrt.
Jak chcesz coś z openwrt to używka zyxel NBG6716, to chyba jedyna konkretną zabawka. Do tego stock soft bazuje na openwrt i jedyne co trzeba zrobić to jedna komenda
@Havii: Odnośnie Mikrotik HAP AC2 to on jest w zasadzie skonfigurowany od razu do działania*, wystarcz tylko ustawić hasło do wifi, co z apki mobilnej jest prostsze niż konfiguracja tp-linka przez www.... A dopiero później spędzić kilka dni na różnych forach, bo się z jakimś urządzeniem w domu "nie dogaduje"...
*Na porcie WAN ma domyślnie ustawionego klienta DHCP
@Merlinek zgadza się. Mt działa praktycznie "out of the box", ustawia się hasło, ssid i śmiga. Nie wiem co ci się nie dogaduje z MT? Ja nigdy nie mialem problemu z urządzeniami ze stajni MT, i to nawet na bardzo #!$%@? konfiguracjach (mnóstwo regul na fw, nat, do tego l2tp, eoip, i pare innych rzeczy)
@Havii: Zasięg faktycznie mógłby być lepszy. Bez kombinowania z mocą nadajnika, mieszkanie z 40m2, pozycja nie optymalna (blisko ściany, meble przeszkadzają, mało w eterze) daje radę, ale już idzie odczuć spadki zasięgu w zakamarkach mieszkania.
@korni007:
Ponad 4 lata na tych wynalazkach od ISP siedzę. Dostałem jakiegoś Ciskacza od UPC i chodziło bajka przy prędkości internetu z tamtego okresu, a potem praktycznie co umowę zwiększałem prędkość neta i dostawałem coraz bardziej gówniany sprzęt :P

Wracając do Mikrotika - w czym jest lepszy od takiego r6220? Wiem że bardziej profesjonalny sprzęt, mega opcje konfiguracji, ale na dobrą sprawę wykorzystam pewnie ze 20% tych możliwości (max to zepnę
@Havii: "Trochę martwią mnie tematy na forum mikrotik.com" Nie są to problemy z konfiguracją...
Co do chmury na backup, to mikrotik nie ma czegoś takiego, ma server samby. Zaraz z ciekawości sprawdzę jaka jest jego wydajność wraz z portem USB, ale wcześniej była żenująco niska. Openwrt ma wiele ciekawych paczek jak wsparcie dla DLNA, możliwość podpięcia karty dźwiękowej itp.
@korni007 a ja miałem multum...
Problemy z chińskimi komórkami, których się nie
@Havii: @Merlinek: miałem takie problemy, że MT nie dogadywał się z np. ChromeCast Audio. Okazało się, że UPnP jest wyłączone (ze względów bezpieczeństwa) oraz konfiguracja sieci 802.11ac była ustawiona na "inernational" (działało na częstotliwości z poza zakresu klienta). Po ustawieniu wszystkiego jak należy pruje pakietami bez przerwy. W MT trzeba jednak wiedzieć co się robi. Jest to sprzęt raczej dla zaawansowanych użytkowników i osób z doświadczeniem.