Wpis z mikrobloga

Mirki, pomocy!
Potrzebuję porady odnośnie diod adresowalnych WS2812B.
Chcę w przyszłości podświetlić nimi schody (18 stopni, dwa biegi po 9 stopni każdy, po 1m szerokości). Maksymalne natężenie prądu na każdy metr taśmy LED to 3A przy 5V.
Jak poprowadzić przewody, żeby było dobrze?
Czy zasilanie co 4/5 schodków (czyli łącznie 4 doprowadzenia) przewodem 2.5mm2 będzie wystarczające?
Sterowanie to nie ma problemu, bo puszczę przewód sterujący 0.75mm2 na każdy bieg.

#elektronika #elektryka #budowadomu #arduino
  • 7
2,5 mm2 to 32A, przy założeniu, ze odpowiednio je ułożysz. Są tabele do sprawdzania obciążalności przewodów w zalezonosci od pola przekroju. Swoją droga - na prawdę chcesz adresować każda diodę LED przy oświetleniu schodów?
2,5 mm2 to 32A, przy założeniu, ze odpowiednio je ułożysz.

@magmac: Nie. To jest wytrzymałość prądowa itp przewodu, ale nic nie mówi o spadku napięcia. Tzn mówi (umownie) że dla 230v spadek nie będzie znaczący.
Te ledy pracują przy 5V, i posiadają cyfrową transmisję danych, jak pobór prądu jest spory i występuje spadek (tak na zasilaniu, jak i przewodzie masowym!) to się poziomy masy i danych rozjeżdzają i transmisja się sypie,
zasilaj każdy stopień osobno, osobnym przewodem + i -, wszystkie podciągnięte do zasilacza.


@hrumque: No właśnie tego próbuję uniknąć ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dlatego też chcę pokombinować z kilkoma grubszymi przewodami, żeby nie było takiej plątaniny. Planowałem to tak:

Linia z zasilacza 2.5mm2 na pierwszy i piąty stopień (czerwona kreska) i z niego rozgałęzienie 1.5mm2 na każdy następny (pomarańczowa linia). Czy takie coś nie wystarczy?

Od zasilacza
leesiuu - > zasilaj każdy stopień osobno, osobnym przewodem + i -, wszystkie podciągn...

źródło: comment_1585042119kFBpBnFroQkO1oTGz2aeJH.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@leesiuu: nie zrobisz tego tak jak chcesz.
Serio musisz mieć każdy pixel na każdym schodku sterowalny?nie może być per-stopień sterowanie? Wtedy normalne zasilanie 12 lub jeszcze lepiej 24v i wszystkie te problemy znikają. Sterować tym możesz dedykowanymi sterownikami po magistrali dmx512 albo nawet nadal ws2811 ale moduły typu czip - z wyjściem OC i na jego wyjściu "wzmacniacz RGB" dla całego stopnia (i tu pasek Led RGB normalnych z 12v czy