Wpis z mikrobloga

Zapraszam do obserwacji tagu
#xerxesmrowki

Dziś krótko opowiem o karmieniu:)
Mrówki karmimy zasadniczo owadami i miodem (ostatecznir moze byc roztwór cukru).
Tak jak można się domyślić miód jako pokarm wysokoenergetyczny zapewnia zapotrzebowanie na kalorie, z kolei owady zapewniają białko.
W duzym uproszczeniu mrówki odżywiają się zaleznie od tego w jakim stadium i jaką kastą są.
Larwy potrzebują dużo pokarmu bogatego w białko, z kolei formy imago - mniej. Miód bezpośrednio z poidełka jedzą tylko robotnice. Robotnice magazynuja miód w odwloku i karmią nim larwy:) karmią też siebie nawzajem.
Królowa nie opuszcza swojego gniazda i z racji swojej roli oraz rozmiaru (jest najwieksza) potrzebuje b dużych ilości białka i węglowodanów. Podobnie jak larwy jest karmiona przez robotnice.
Im większa kolonia tym większe zapotrzebowanie na żarełko:)
Uszczegolowie opis na podstawie gatunku Pheidole india.
Pheidole posiadają kasty robotnic minor i major (żołnierze), pomiędzy którymi nie ma form pośrednich natomiast jest pewien wachlarz zróżnicowania w obrebie każdej kasty.
Otóż kasta major czasem służy jako maly zbiornik na pokarm ;D są karmione aż do maksymalnego wypełnienia odwłoków, nie jest to jednak tak spektakularnego jak u mrówek miodnych. Major-y wypchane pokarmem wyróżniają na tle calej koloni, widać ich male przezroczysto żółte odlowki:) Nie wszystkie majory posiadają zmagazynowany pokarm
Częstotliwość karmienia jest uzależniona od gatunku rozmiaru kolonii ilosci potomstwa i ilosci królowych.
Opisywany gatunek nie wymaga zbyt częstego podawania miodu. Podaję im raz na tydzien/dwa tygodnie w ilosci pkolo 0,2 ml
Część której nie zjedzą zasypuja piachem:)
Gdybym nie podal miodu przez miesiąc nic się nie stanie, po prostu rzuca się na niego przy pierwszej możliwej okazji w liczbie okolo 200 sztuk :D
Pokarm białkowy to sprawa najważniejsza, nie mogę go podawać raz na tydzień/dwa tygodnie. Moja kolonia zjada okolo 3 pokrojone maczniki na 2 dni
W przypadku białka starają się zaciągnąć całość do gniazda jeśli mają taką możliwość.
Maczniki podaje pokrojone ponieważ dla mrowek 2-3mm (minor) i 4mm (major) są duże i mają b twardy pancerz (Pheidole nie posiadają jadu:) ). Są mimo to w stanie polować i dobrze sobie radzą - mucha latająca po domu to wyzwanie na kilkanaście minut:)
Kiedyś podawałem żywe swierszcze i również dawały sobie z nimi radę:)
Rodzaj przyjmowanego pokarmu bialkowego jest zdeterminowany przez wielkosc kolonii - tak wynika z mojego doświadczenia.
Male kolonie uwielbiaja imago moli (założyłem nawet taka hodowle) natomiast większe zjedzą wszystko

#mrowki
#zwierzeta
#formikarium
#terrarystyka
#zostanwdomu
Pobierz PWRXerXes - Zapraszam do obserwacji tagu
#xerxesmrowki 

Dziś krótko opowiem o kar...
źródło: comment_1584439884f3JkWBvP0s3i63ER6OtQ5a.jpg
  • 3