Wpis z mikrobloga

@anonim1133: Nie jestem jakoś szczególnie pro- czy anty-przetwarzaniu termicznemu, które ma swoje wady i zalety. Jest to technologia, która towarzyszy nam od jakiegoś miliona lat, więc trudno się upierać, że nie jesteśmy zaadaptowani do jedzenia pieczonego/smażonego/gotowanego. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Wezownik:
Zalety:
- zabija drobnoustroje i pasożyty
- eliminuje niektóre toksyny (dotyczy przede wszystkim roślin)
- poprawia strawność niektórych składników (dotyczy przede wszystkim roślin, i np. białka
  • Odpowiedz
@anonymous_derp: które produkty biorąc pod uwagę przewagę zysków i strat lepiej częściej jeść surowo/po obróbce (nie biorąc pod uwagę smaku)?
Czy można podjąć jakieś dodatkowe kroki aby surowe jedzenie było bezpieczniejsze? Pytałem kiedyś w sushi barach, tam łososia np. się wcześniej trzyma w zamrażarce 2 doby, ma to niby zabić drobnoustroje. Jakie badania można wykonać aby sprawdzić czy nie ma się drobnoustrojów i pasożytów i generalnie kontrolujacych czy surowe mięso
  • Odpowiedz
które produkty biorąc pod uwagę przewagę zysków i strat lepiej częściej jeść surowo/po obróbce (nie biorąc pod uwagę smaku)?


Mięso, moim zdaniem, lepiej jeść na surowo. Jajka po obróbce. Warzywa po obróbce. Owoce na surowo.

Czy można podjąć jakieś dodatkowe kroki aby surowe jedzenie było bezpieczniejsze? Pytałem kiedyś w sushi barach, tam łososia np. się wcześniej trzyma w zamrażarce 2 doby, ma to niby zabić drobnoustroje. Jakie badania można wykonać aby sprawdzić czy nie ma się drobnoustrojów i pasożytów i generalnie kontrolujacych czy surowe mięso jakoś nie zaszkodziło?


Zamrażanie
  • Odpowiedz
Mięso, moim zdaniem, lepiej jeść na surowo. Jajka po obróbce. Warzywa po obróbce. Owoce na surowo.


Ryby też zaliczasz do mięsa?

To zależy od konkretnej witaminy, długości obróbki, temperatury, typu obróbki (gotowanie vs smażenie, itp.). Nie można udzielić jednej odpowiedzi.


która
  • Odpowiedz
Ryby też zaliczasz do mięsa?


W tym kontekście, nie. Przynajmniej mrożone.

która metoda najlepsza, zgaduje że gotowanie na parze>gotowanie w wodzie>pieczenie>smażenie


Generalnie,
  • Odpowiedz