Wpis z mikrobloga

  • 11
Garść informacji jak postępować w związku z #koronawirus

Wiadomość otrzymana od p. prof. A Panasiuka. Tłumaczenie lek Szymon Wasilewski James Robb, MD UC San Diego. Na temat: Co robię w związku z nadchodzącą pandemią
COVID-19 (koronawirusa);
Drodzy koledzy, jak niektórzy z was mogą pamiętać, kiedy byłem profesorem patomorfologii na
Uniwersytecie San Diego Kalifornii, byłem jednym z pierwszych wirusologów molekularnych na
świecie pracujących nad koronawirusem ( w latach 70’). Jako pierwszy zaprezentowałem ile
genów zawiera wirus. Od tamtej pory na bieżąco śledziłem temat koronawirusów oraz ich liczne
kliniczne przypadki przenoszenia się na ludzi za pomocą różnych wektorów odzwierzęcych (np.
SARS, MERS). Poniżej prezentuję listę środków zapobiegawczych które podejmuję i będę
podejmował. Takie same środki ostrożności stosuję obecnie podczas sezonów grypowych,
wyłączając maski i rękawiczki.
1) ŻADNYCH UŚCISKÓW RĄK! Dopuszczalne są “żółwiki”, lekki ukłon, stuknięcie się
łokciami, itp.
2) Jeśli musisz dotknąć włącznika światła, przycisku windy, etc. używaj TYLKO knykci
(kostki dłoni przy złożonej pięści). Przy tankowaniu paliwa, pistolet dystrybutora podnoś
przez papierowy ręcznik lub używaj jednorazowej rękawiczki.
3) Drzwi otwieraj przy pomocy dłoni złożonej w pięść lub biodra - nie chwytaj klamki ręką,
chyba że nie ma innego sposobu żeby otworzyć drzwi. Jest to szczególnie ważne w
przypadku drzwi do toalet, oddziałów poczty, sklepów.
4) Używaj ściereczek dezynfekujących w sklepach jeśli są dostępne, wytrzyj również rączkę
wózka sklepowego i siedzenie dziecka w wózku.
5) Myj ręce mydłem przez 10-20 sekund i/lub użyj środka do dezynfekcji rąk zawierającego
w składzie ponad 60% alkoholu zawsze gdy wrócisz do domu z miejsca gdzie byli inni
ludzie.
6) Zadbaj o to, by przy każdym wejściu do twojego domu była dostępna butelka ze środkiem
dezynfekcyjnym. Jak również w samochodzie, do użycia po tym jak zatankujesz auto, lub
po dotknięciu innej skażonej powierzchni jeśli nie możesz od razu umyć rąk.
7) Jeśli to możliwe, kaszl i kichaj zasłaniając usta jednorazową chusteczką i od razu ją
wyrzucaj. Zasłaniaj się łokciem tylko jeśli nie masz innego wyjścia. Na ubraniu w okolicy
twojego łokcia będzie znajdował się wirus który będzie zakaźny przez tydzień lub dłużej!
Jakie zapasy zgromadziłem aby przygotować się na pandemię w USA:
1) Lateksowe lub nitrylowe jednorazowe rękawice do użycia podczas zakupów, tankowania
auta i wszystkich zajęć poza domem gdzie możesz wejść w kontakt ze skażonymi
powierzchniami. Uwaga: ten wirus rozprzestrzenia się przez duże krople przy kaszlu i
kichaniu. Oznacza to, że nie możesz zakazić się przez powietrze! ALE wszystkie
powierzchnie na których wylądowały krople są zakaźne średnio przez tydzień - wszystko
co ma związek z zakażonymi osobami będzie skażone i potencjalnie zakaźne. Wirus
znajduje się na powierzchniach. Nie zarazisz się, chyba, że ktoś nakaszle lub nakicha na
twoją odsłoniętą twarz. Ten wirus ma receptory komórkowe wyłącznie dla komórek płuc
(zakaża wyłącznie twoje płuca). Jedyne drogi, aby zarazić się wirusem prowadzą przez
twój nos, usta za pomocą rąk, lub jeśli nakaszle bądź nakicha na ciebie zakażona osoba.
2) Kup teraz zapas maseczek chirurgicznych i używaj ich aby zapobiec dotykaniu dłońmi
swoich ust i nosa (nieświadomie dotykamy swojego nosa/ust ok. 90 razy dziennie!). Jest
to jedyny sposób w jaki wirus może cię zakazić - jest swoisty dla płuc. Maska nie
zapobiegnie dostaniu się bezpośredniego kichnięcia do twojego nosa lub ust - służy tylko
do tego aby powstrzymać cię przed dotykaniem nosa lub ust.
część druga:3) Zrób zapas środków dezynfekujących do rąk oraz lateksowych/nitrylowych rękawic (w
odpowiednich rozmiarach dla każdego członka rodziny). Środek dezynfekujący musi
zawierać ponad 60% alkoholu aby być skutecznym.
4) Zrób zapas cynkowych tabletek do ssania. Te tabletki mają udowodnione działanie
zapobiegające namnażaniu się koronawirusa (i większości innych wirusów) w twoim
gardle i noso-gardzieli. Zażywaj według zaleceń kilka razy dziennie każdego dnia kiedy
poczujesz jakiekolwiek objawy przeziębienia. Najlepiej jest położyć się i pozwolić
pastylce, aby rozpuścić się z tyłu gardła i nosogardzieli. Przykładowym preparatem jest
Cold-Eeze, lecz są dostępne również inne marki.
Ja, jak wiele innych osób mam nadzieję, że ta pandemia zostanie opanowana. Jednak osobiście
myślę, że będzie inaczej. Ludzie nigdy nie zetknęli się z tym wężo-pochodnym wirusem i nie mają
przeciwko niemu wewnętrznych mechanizmów obronnych. Ogromne wysiłki są podejmowane na
całym świecie aby zrozumieć molekularną i kliniczną naturę tego wirusa. Niesamowita
molekularna wiedza o genomice, budowie i wirulencji tego wirusa została już zdobyta. Jednak w
tym roku NIE będzie dostępnych leków ani szczepionek aby ochronić się lub zwlaczyć infekcję w
nas. Dostępne jest jedynie leczenie objawowe. Mam nadzieję, że te osobiste przemyślenia będą
pomocne podczas tej potencjalnie katastrofalnej pandemii. Zachęcam do dzielenia się tym
mailem. Życzę powodzenia nam wszystk
  • Odpowiedz