Wpis z mikrobloga

Ghost flights, sloty o co chodzi? Postaram sie pokrotce opisac dziwna sytuacje linii lotniczych w kontekscie #koronawirus

Sloty sa to miejsca przyznane przez lotnisko, generalnie za darmo, ale faktycznie warte miliony. Duze lotniska maja ograniczona liczbe samolotow ktore moga obsluzyc w ciagu doby, wiec kazdy rejs na takie lotnisko ma slot - godzine przylotu i wylotu, wolny Gate. Nie mozna sobie od tak wymyslic ze bede latal do Heathrow, Frankfurtu, Paryza CDG, te lotniska sa w stanie przyjac umowiona liczbe lotow w ciagu doby, i jezeli chcesz tam sie dostac, to ktos musi wypasc.

Generalna zasada panujaca w EU mowi o tym ze jezeli nie wykorzystujesz swojego slota w 80% mozesz go stracic(using or loosing).
Przykladowo masz slota codziennie o 16:00 landing na heathrow, 17:00 start z heathrow. Jezeli 2x w ciagu tygodnia nie przylecisz, mozesz stracic ten slot na korzysc innego operatora, kolejka jest dluga.

Aby tego uniknac linie lotnicze lataja prawie pustymi (a czasem pustymi) samolotami aby nie stracic tych jakze wartosciowych slotow gdy sytuacja wroci do normy,

Na chwile obecna komisja europejska ktora to reguluje przyznala ze warto w tych okolicznosciach troche odpuscic, ale wciaz zadna decyzja nie zapadla.
Zrodelko: https://news.sky.com/story/coronavirus-virgin-atlantic-says-it-is-being-forced-to-fly-nearly-empty-planes-11954341
#lotnictwo #samoloty #ciekawostki
aceofspades - Ghost flights, sloty o co chodzi? Postaram sie pokrotce opisac dziwna s...

źródło: comment_1583883580Wd27tC9PbSdL1W8EesvlH3.jpg

Pobierz
  • 12
@aceofspades: ja mialam rano leciec do SF. 5 razy mnie dzisiaj rebookowali. 3 wczoraj. Finalnie zawiesili mi rezerwacje na pare godzin twierdzac, ze mam inna. I podeslali potwierdzenie nowej rezerwacji, ktora... wymagalaby teleportacji do zurychu i potem odwiedzania portow lotniczych w Europie. Podziekowalam za urlop. Pewnie nie odzyskam kasy:/
@aceofspades: najlepsze loty. kiedyś dobrze zrobiony wpadłem w niedzielę wieczór na Chopina i poprosiłem o wolne bilety na najbliższy lot. na szczęście spóźniłem się na Mediolan, i padło na Gdańsk. było zajebiście, nigdy nie czułem się tak wolny i bezpieczny. bo każdy inny lot sram pod siebie nawet jeśli wypiję pół litra, a tutaj jakby brak innych ludzi powodował pełen relax
Jezeli 2x w ciagu tygodnia nie przylecisz, mozesz stracic ten slot na korzysc innego operatora, kolejka jest dluga.


@aceofspades: W normalnych warunkach ok, ale w kontekście coronawirusa ta kolejka z każdym dniem będzie coraz mniejsza, a jak dalej tak pójdzie, to lotniska będą bulić liniom lotniczym za parkowanie na tych slotach. W branży turystycznej wszyscy dostają po kieszeni, więc nie widzę powodu aby lotnisk miało to nie dotyczyć.