Wpis z mikrobloga

@znicz 1. Nie ma świętych ksiąg wg buddyzmu. Ale zakładam że mówisz o sutrach 2. Budda wspominał o światach "licznych jak drobinki pylu" można przyjąć że te światy to inne planety galaktyki czy gromady galaktyk... także na dobra sprawę tak. Dodatkowo narodzić się jako człowiek to sytuacja jak z analogii: wyobraź sobie ocean na naszej planecie. W tym wielkim oceanie pływa pewien żółw. Raz na 1000 lat wynurza głowę aby zaczerpnąć powietrza.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@znicz: Święte księgi Indii widzą wszechświat inaczej niż my współcześnie. Np. jest tylko jedno słońce (to nasze) a reszta gwiazd wg starożytnych hindusów święci światłem odbitym jak nasz księżyc. Wszechświat jest nieporównywalne mniejszy itd. Mówi się o wielkiej liczbie innych wszechświatów które są jak "bańki powietrza w wodzie" ale z tego co pamiętam są to systemy zamknięte. Nie jestem aż takim ekspertem od Indii ale wydaje mi się że reinkarnacja jest
@Dreampilot tak oczywiście budda nie przedstawiał tego na zasadzie innych planet. Można znaleźć w tym tylko pewna analogię i założyć że na dzisiejsze zrozumienie wszechświata to dobry odpowiednik. Wiele jednak jest przypadków gdzie w sutrach pojawiają się postaci które odradzaly się w innych światach np vimalakirti sutra. W pewnym momencie wimalakirtiego pytają jaki budda nauczał go w poprzednich wcieleniach zanim odrodzil się na tym świecie. Wimalakirti za pozwoleniem Buddy naszego świata moca
@MakumbaSka12: bodhisattwa to inaczej istota ktora jest bliska osiagniecia ostatecznego oswiecenia ale slubuje nie osiagac go dopoki nie wyzwoli wszystkich czujacych istot na swiecie. Odradza sie wciaz pomagajac innym w realizacji sciezki duchowej. Np. Tybet w ten sposob widzi lamów jako reinkarnacje bodhisattwow. (np dalailama uwazany jest za wcielenie bodhisattwy avalokitesvary) ostatecznie bodhisattwa to taka symbolika umyslu kazdego z nas. Kazdy z nas rozwija sie duchowo i jestesmy na roznych etapach