Wpis z mikrobloga

#sepecharecenzuje Sala Samobójców. Hejter (2020) (no.60)

W twórczości Jana Komasy podobają mi się trzy rzeczy. Przede wszystkim, stroni ona od Karolaków, Głowackich, Oświęcimskich i reszty wszędobylskich aktorzyn. Po drugie, o czym by nie opowiadała – nie zaznacie tu grama boomerstwa i bufoniarstwa „czołowych” polskich reżyserów, bo Komasa faktycznie jest twórcą z wizją i niegłupią myślą do przekazania. No i wreszcie, stawianie kart na młodych aktorów nowego pokolenia, jak Bielenia czy właśnie Maciej Musiałowski, którego jeszcze będę dziś chwalił. To i parę innych rzeczy składa się w nowoczesne, ale bardzo angażujące kino, które po potopie fekaliów w postaci Żenków, Swingersówi Bad Boyów jest jak balsam na moje zbolałe oczy kinomaniaka.

+suspens. Uuuch, historia opowiedziana na jednym tchu. Fantastycznie zbudowane napięcie już od samego początku do samych napisów końcowych. Siedziałem i kwiczałem, Komasa jest sadystą.
+młody Musiałowski wymiata, koleś jest jak polski Joaquin Phoenix w roli Jokera. Odrzucony i wyśmiany, zamiast się załamać, walczy o swoje, drąży i gra na dwa fronty. Zbudował przerażająco autentyczną maskę, na którą sam dałem się nabrać.
+na drugim planie Vanesska Aleksander, na którą miło popatrzeć, a także jak zawsze świetna Agata Kulesza
+o problemie hejtu w ten sposób chyba jeszcze nikt nie mówił, za to spory plus. Przyzwoicie ukazany proces nakręcania aferki, ale też burzy, która może być jej następstwem.
+koniec końców to bardzo smutna historia. Dramatyczna opowieść o ludzkich uczuciach, także tych skrajnie negatywnych.
+kilka scen autentycznie wbija w fotel, głównie przez kapitalną pracę kamery, genialną rolę Musiałowskiego i łupiącą w tle muzykę klasyczną. Innym razem potrafią hipnotyzować, jak w ujęciu „cichego tańca”. Magnifique dentastix.
+dialogi muszę pochwalić, bo są treściwe i bardzo… konkretne, rzekłbym.
+końcówka wywaliła mnie z kapci tak, jak Vince McMahon wyleciał z krzesła. Drastyczny, bezpośredni strzał w pysk odbiorcy.
+a patrząc od strony technicznej, montaż zaskakująco satysfakcjonujący, przeplata m.in. dialogi z przeszłości z obrazem z teraźniejszości. No, pójdziecie to zobaczycie o co chodzi.

-w zasadzie to nie wyciąłbym z tego filmu nic, ale wskazanie na jedyny błąd w planie Tomka Giemzy załatano w dość banalny sposób, co mnie uszczypnęło. Zobaczycie sami w kinie.

No i co mam powiedzieć, 8.5/10. Bardzo mocne, współczesne kino z wybitnie poprowadzoną narracją, z którą pierwszorzędnie komponuje się calutka obsada. Cieszę się bardzo, że powstają takie filmy i robią je polscy twórcy. O takich tematach również trzeba mówić i to właśnie Jan Komasa jest do tego idealną osobą. Seans jak najbardziej polecam, zaufajcie Komasie i dajcie przywrócić sobie wiarę w polskie kino, które wciąż potrafi być mądre i ambitne.

#film #kino #premiera #recenzja #salasamobojcow #hejter #jankomasa #filmnawieczor #polska #dobryfilm
Sepecha - #sepecharecenzuje Sala Samobójców. Hejter (2020) (no.60)

W twórczości Ja...

źródło: comment_1583520313ZarPZPhegeVjf1Mwc5vLT9.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
Polacy nie gęsi i swój język mają.
Irytuje mnie jak ktoś używa obcych słów tam gdzie może polskich
@Sl_w_k_1: co proponujecie w miejsce slangowego 'boomerstwa', które błyskawicznie stało się jednym z najpopularniejszych memów na świecie?
Język służy do komunikacji, w pierwszej kolejności ma być użyteczny, a nie jak najbardziej narodowy i niezmienny.
@Profil_Internetowy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vind:
"
które błyskawicznie stało się jednym z najpopularniejszych memów na świecie?"
Może mam za dużo na czarnej liście ale to co piszesz to lekka przesada.

Mam pytanie co autor
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Sl_w_k_1 Już tłumaczylem Mirkowi wyżej. Trochę za bardzo żeście się Panowie przyczepili do tego pojedynczego słówka. Niestety to standard na tym tagu. ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Sepecha: Dzięki za recenzje ale mam ogromną prośbę, przez pech w postaci uszkodzonego dźwięku/głośników wyproszono nas dzisiaj z kina ok 15 min przed końcem. Ostatnia scena to było pokazanie Tomkowi zdjęcia ochroniarza. Wprawdzie wszyscy dostali darmowe wejściówki na inny seans ale nie pójdę przeciez na ten sam film, żeby załapać się na końcówke :) Czy mógłbyś tutaj lub w wiadomości prywatnej zdradzić mi jak film się skończył? Odniosłam wrażenie, że
  • Odpowiedz
Może mam za dużo na czarnej liście ale to co piszesz to lekka przesada.


@Sl_w_k_1: Przesada? Jaki mem okazał się bardziej popularny w ostatnich miesiącach? Ok boomer akurat popularnością przebija niemalże wszystko co widziałem ostatnimi laty w internecie.

Bo przeczytałem kilka definicji i nie wiem co autor miał myśli m

Ehh, trudno będzie wytłumaczyć to komuś, kto szuka memów po definicjach, coś jak tłumaczenie ich dziadkom :|
Po prostu mowa
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: Zauważyłem, dlatego nie tylko ciebie pierwotnie zawołałem, niemniej jednak nie widzę powodu, dla którego cokolwiek by to zmieniało.
  • Odpowiedz
  • 2
@Sepecha comasa to moj ulubiony polski rezyser, kocham jego wszystkie filmy, do dzis placze przy teledysku z miasta 44. To jest wizjoner, on wyprzedza epokę w której żyje.
  • Odpowiedz
@Sepecha przecież cała pierwsza sala samobójców to jak określasz boomerstwo. I nagle tutaj tego nie ma? Widziałam trailer w kinie. Pół reguły opowiedziane, a historia ''rosyjskiego'' trolla w polityce jest tak cliche i żenująca, że wstyd było trailer oglądać.
  • Odpowiedz