Wpis z mikrobloga

Może dość głupie pytanie ale jakim cudem można trenować konkretną partię mięśnia?Tzn.. jak to działa?Przykładowo wyciskając na skosach trenujemy górę lub dół klatki.Dziś dowiedziałem się że mam właśnie solidnie rozbudowany środek klatki z kolei góra i dół u mnie kuleje i muszę wyciskać więcej na skosach.Zawszę wydawało mi się że mięsień jest zbudowany z setek nitek które ciągną się od przyczepu do przyczepu i generalnie jak go trenujesz no to niszczysz je na całej powierzchni a dziś spotkałem się z osobą która po mojej budowie ciała potrafiła stwierdzić jakich ćwiczeń w moim planie jest za mało ¯\_(ツ)_/¯ i generalnie w ciemno wszystko zgadywało.Wyciskając przykładowo na skośnej niszczymy ten mięsień tylko w jednym konkretnym miejscu?
#mikrokoksy #silownia
  • 6
@radkiewiczmariusz: nie ma czegoś takiego, jak izolowanie jakiejś partii mięśniowej, a tym bardziej już części jakiegoś mięśnia. Są oczywiście różnice w zaangażowaniu różnych grup mięśniowych i danych przyczepów mięśni w różnych ćwiczeniach, ale to nie jest to co wyżej. Ogólnie poprawienie jakiejś partii sprowadza się do #!$%@? masy. A to, czy ktoś ma lepszą górę, czy środek klatki, to albo właśnie kwestia masy albo po prostu genetyka i kwestia tego, jak
@Saprofit: Trenuje cały czas na Fbw i właśnie na klatę robię wyciskanie na płaskiej i zazwyczaj bramę... No i znajomy który dość mocno siedzi w temacie potrafił bez problemu wskazać które robię ćwiczenia a czego unikam.Zgadywał? ( _)
@radkiewiczmariusz: Nie. Są ćwiczenia kierunkowane w stronę poprawy konkretnej części mięśnia (tak jak już wspomniałeś np. ławki skośne). Sam się przekonałem, że wykonując tylko podstawową wersję ćwiczenia nie rozbudujemy całego mięśnia tak jak byśmy chcieli. W moim przypadku też były braki w klatce, dokładniej w górnej części. Wcześniej wykonywałem rozpiętki tylko na wprost, na butterflyu. Dorzuciłem bramę ciągnąc po skosie od dołu i góra klatki znacznie się poprawiła. Mogła mieć też
Wariacie ja wiem xddd
Chodzi o to że przy różnym podejściu do danej partii (inny kąt jak przy wyciskaniu na skosie uginania sztanga, hantlami, młotkowo)oddziałujemy z większym naciskiem na inne grupy włókien mięśniowych, pracuje bardzo dużo różnych mięśni, oczywiscie, natomiast konkretne ćwiczenia rzeczywiście mogą pomóc przy zaatakowaniu konkretnych 'częsci' miesnia. Nie wiem jak to wytłumaczyć ale chyba kminisz