Wpis z mikrobloga

474 - 1 = 473

Tytuł: Xavras Wyrżyn
Autor: Jacek Dukaj
Gatunek:
★★★★★

Dwa opowiadania w jednym tomie:
Zanim Noc
Bardzo fajne opowiadanie z dreszczykiem. Miło się czyta i jest dość ciekawe. Zdecydowanie bardziej podobało mi się od tytułowego opowiadania o Wyrzynie. Jest nieco zlejsze, ciekawsze, ale bardziej 'fantastyczne'.
Xavras Wyrżyn
To opowiadanie jest dość nierówne. Czasem mam wrażenie, że autor nie do końca przemyślał postacie, sprawiają niekiedy wrażenie sztucznych. Widać to zwłaszcza w rozwleczonych monologach lub rozmowach miedzy Smithem a Xavrasem. Przedstawiona alternatywna historia Polski jest typowa dla Dukaja i trzyma poziom. Bardzo ładnie unaocznione są tragedie wojny i ich komercjalizacja. Warto przeczytać chociażby dla tego przekazu, jednak nie był to wciągający pageturner. Końcówka jest bardzo poetycka, jeżeli można to tak ująć. :)

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
  • 4
Zanim noc to jest to opowiadanie o dzieciach w gettcie?

Jezeli tak to oba opowiadania zrobily na mnie ogromne wrazenie, Zanim noc chyba wieksze, aczkolwiek Xavras czytalo sie przyjemniej.
Bardzo plecam i dalbym z 8 gwiazdek.
@celulozy: szczerze powiedziawszy czytalem je kilka razy, ale wiele lat temu i nawet nie pamiętam tego gościa. Co mi utkwiło w głowie to historia dzieci z getta oraz opisy piątego (?) wymiaru. Od dawna miałem ochotę przeczytać jeszcze raz ale chyba nigdzie nie można go kupić legalnie w ebooku