Wpis z mikrobloga

Dla trochę bardziej ogarniętych medycznie pytanie związane z koronawirusem.
Wychodzi, że receptor ACE2 jest krytyczny do wnikania wirusa do organizmu. W zaleźności od populacji jest powszechny lub prawie niewystępujący. Np. NATURE opisuje całe kontyntenty i wg. mojego zrozumienia wariancja w Europie jest bardzo duża i są grupy genetyczne z praktycznie zerowym odsetkiem. Włochy zgodnie z przewidywaniami mają wskaźnik jeden z najwyższych w Europie. Pytanie jest następujące: jaki wskaźnik ma Polska i kraje słowiańskie? Wiadomo, że skandynawowie mają prawie 20-30%, więc już np. Estonia może być dla nas niereprezentatywna, a akurat dla niej dane mi się przewinęły z poziomem rzędu kilkunastu procent.

Starzy lekarze, zawsze się medycyną jarałem. Ten temat natomiast nie dość, że ciekawy to może też być i dotkliwy w nieodległej przyszłości.

#koronawirus #covid19stats
  • 12
ACE2


@swlabr: faktycznie takie były doniesienia na początku, że możliwości wirusa są powiązane z ACE2, a to jest powiązane z rasą ale potem ktoś wklejał artykuł, tu albo na reddicie, że jednak nie od rasa ma dla wirusa znaczenie a palenie papierosów. Nie wiem, może źródła. Wtedy jeszcze były tylko Chiny i Włochy (obydwa kraje palą więcej od nas). Teraz spojrzałem na Iran i jednak Iran sporo mniej. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_cigarette_consumption_per_capita
@jarokowa: nie jest powiązany, ale jest skorelowany. U białych są populacje z ACE2 = 1% i takie z z 60% (Włosi), czarnoskórzy raczej niskie %, ale lokalnie prawie 100%. W Azji o kilkunastu do prawie 100%, czyli najgorzej. Wiele wirusów wykorzystuje ACE2 do zarażania, więc nie jest to nic dziwnego. Mapa ta w sporej mierze koreluje z danymi z tego artykułu: https://www.nature.com/articles/s41421-020-0147-1. Jeżeli tak, to wygląda, że lód legendarnych Lechitów jest
@swlabr: Ciekawa tabela, ale z niej chyba wynika, że mieszkańcy Toskanii są lekko poniżej średniej Europejskiej czy lekko poniżej Brytyjczyków. Raczej nie tłumaczy wybicia szamba akurat we Włoszech. Inna sprawa: z tego poprzedniego artykułu który wklejałeś wynika, że za łączenie z wirusem odpowiadają jakieś wybrane sekwencje ACE2. Tabela pokazuje procent występowania genów u populacji które to geny mają jakieś ogólne przełożenie na ACE2 (nie wiadomo, czy na te sekwencje które służą