Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Jakiś pomysł na w miarę tani #homelab? Coś gotowego, może od lenovo albo hp..?

https://allegro.pl/oferta/mini-pc-hp-elitedesk-800-g2-i5-6500-8gb-480gb-w10p-8963484464

Chciałbym się pobawić w wirtualizację, zarządzanie użytkownikami, zasobami sieciowymi, automatyzacją.

Dobrze by było gdyby ten lab był mały, nie ciągnął za dużo prądu.

Czy może lepiej jakiś lapek zamiast stacjonarki, jakiś lenovo t...?

#sysadmin #devops
  • 15
Spójrz na allegro na używane/poleasingowe:
hp elite 8300/8200 sff
dell optiplex 7010 sff
lenovo M90p sff

Sprzęt ma działać 24/7 czy nie? Pod wirtualizację to myślę, że od 8gb ram wzwyż do powiedzmy 16. Zwróć uwagę też na ilość slotów SATA (co najmniej 2 żeby sobie na przykład RAID ogarnąć) albo na zapas jeżeli chciałbyś później więcej dysków wrzucić
@sssabae: no to jenkinsa też możesz postawić na wirtualce GCP, nawet na kubernetesie jak będziesz chciał. kiedyś też myślałem, czy nie pobawić się w jakiś homelab i właśnie sobie kupić jakiś używany serwer/mini komputery połączone w klaster, ale stwierdziłem że mogę mieć to wszystko w chmurze (np GCP jak @yggdrasil piszę) z dostępem kiedy i gdzie chce, szybsze i tańsze (300 dolków za frajer, per konto. pewnie dałoby się przycebulić na
@sssabae:
Albo Cloud - ale nie wiem na ile starczy te 300 USD przy założeniu ze wyłączasz zabawki jak kończysz - no i oczywiście jak chcesz się uczyć OS instalacji itp to na Cloud się nie da

Albo Intel NUC - Asrock DeskMini 300
Na to jakiś Proxmox albo goły Linux + libvirt + docker