Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@zapomnialem007: w ogóle jaka jest podstawa prawna do zatrzymania samochodu w taki trzeźwy poranek?

P: Dzień dobry Panie Kierowco, Sierżant Sztabowy Janusz Ciul, poproszę dokumenty, prawo jazdy i ubezpieczenie
K: Dzień dobry, podstawa prawna zatrzymania?
P: Yyyyyy, akcja trzeźwy poranek
K: Nie ma czegoś takiego w prawie, proszę podać artykuł na podstawie, którego mnie Pan zatrzymał
P: Yyyyyy, szerokiej drogi

I wtedy bierzesz nr służbowy takiego dzbana i składasz skargę na
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ponc3k Prawo o ruchu drogowym - Art 129

@eragonn14: to jest co policja może jak Cię zatrzyma, a nie kiedy może Cię zatrzymać. Tak samo policja może Cię wylegitymować na ulicy, ale musi mieć podstawę prawną by to zrobić. Czyli np dostała zgłoszenie o przestępstwie i według opisu pasujesz na oko.
  • Odpowiedz
@Ponc3k: Człowieku co Ty gadasz za głupoty... podstawa prawna to ustawa prawo o ruchu drogowym... art129, dokładniej opisane art 129ja. Gdzie czynności jakie policjant ma wykonać są opisane w rozporządzeniu MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego. A to o czym mówisz przy legitymowania to podstawa faktyczna a nie prawna.
  • Odpowiedz
@Ponc3k: no szkoda, wypowiadasz się a nie wiesz o czym:

Kontrola drogowa policji bez powodu? Nowe przepisy dotyczące kontroli trzeźwości

Aktualnie policja podczas kontroli drogowej może przeprowadzić badanie trzeźwości kierowcy w każdej sytuacji i bez podania przyczyny. Nie możesz więc odmówić poddania się takim badaniom. Zgodnie z art. 129ja kodeksu drogowego:


I sam przepis:

W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku
  • Odpowiedz
@ryhu: czy Ty rozumiesz w ogóle o co ja pytam? Żeby policja Cie mogła zatrzymać, MUS MIEĆ POWÓD, ja nie piszę o tym co może/czego nie może po tym jak Cie zatrzyma. Tylko DLACZEGO cie zatrzymała.

Powód w postaci: rutynowa kontrola, jest do odbicia, bo to nie jest podstawa prawna, mógłby powiedzieć że podejrzewa u Ciebie jazdę pod wpływem, i tu jest już dyskusja.

Ale patrząc na Wasze zaangażowanie w
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ponc3k: nie jest do odbicia, z tym przepisem podstawą prawną jest sam 129 mówiący o tym, że czuwanie nad bezpieczeństwem ruchu należy do policji, a podstawą faktyczną chęć sprawdzenia trzeźwości kierowcy. Albo jakaś inna z dupy, sprawdzenie stanu pojazdu, to że jedziesz bmw a takie często kradną, cokolwiek.
Ale trzeźwy poranek, a więc chęć sprawdzenia trzeźwości kierowcy, może podstawą faktyczną. Nie wiem czego nie rozumiesz.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ryhu: ostatnie pytanie mam do Ciebie, czy na ulicy Policja może Ciebie też zatrzymać, i sprawdzić plecak bez podania przyczyny?
  • Odpowiedz
@Ponc3k: Art 129ja ustawa prawo o ruchu drogowym. Taka jest podstawa prawna. Podstawa faktyczna jest również zawarta w tym artykule tj. „...Uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem...”
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ponc3k: Bez podania przyczyny nie może, ale wystarczy że sobie jakąś z dupy wymyśli. Podstawę prawną do przeszukania mają (bo prawo przewiduję w ogóle coś takiego jak przeszukanie przez policję) muszą tylko dopiąć do tego pasująca faktyczną.

Przy kontroli drogowej mają obecnie obie bez dodatkowej przyczyny.

Ty odróżniasz w ogóle podstawę prawną i faktyczną?
  • Odpowiedz