Wpis z mikrobloga

Mirki, Mirabelki spod tagu #psychologia #ksiazki trochę też #rozwojosobisty i #depresja
Może kogoś zainteresuje ta subiektywna lista książek którą uważam za warte polecenia, które pomagają nieco rozjaśnić meandry życia i bardziej zrozumieć ludzką naturę, w tym samego siebie. Kolejność przypadkowa:
- "Jak uczy się mózg" - Manfred Spitzer
- "Inteligencja społeczna" - Daniel Goleman
- "Inteligencja emocjonalna" - Daniel Goleman
- "Ukryta inteligencja hormonów: jak kierują twoim mózgiem" - David A. Carbonell
- "W zdrowym ciele zdrowy mózg" - Anders Hansen
- "Nieświadomy mózg: jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie" - Leonard Mlodinow
- "Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje" - Elkohonon Goldberg
- "Szczęśliwy mózg. Wykorzystaj odkrycia neuropsychologii, by zmienić swoje życie" Rick Hanson
- "Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg" - Nicholas Carr
- "W pułapce niepokoju: jak przechytrzyć własny mózg i przestać się zamartwiać" David A. Carbonell
- "Zalękniony mózg: jak dzięki sile neuronauki pokonać zaburzenia lękowe, ataki paniki i zamartwianie się" - Pittman, Karle, Haduła
- "Fitness mózgu" - Fernandez, Goldberg, Michelon (tytuł brzmi być może trochę kołczingowo, ale zawartość to merytoryczne rozmowy z najlepszymi naukowcami z dziedziny neuronauk)
- "Istota człowieczeństwa: co czyni nas wyjątkowymi" - Michael S. Gazzaniga
------
Pozycje opcjonalne:
- "Moralność a socjologia: sens i wartości między naturą i kulturą" Patrick Pharo
- "Bystre zwierzę: czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?" Frans B. M. de Waal
- "O naturze ludzkiej" - Edward O. Wilson
- "Geny czy wychowanie? Co wyrośnie z naszych dzieci i dlaczego" - Judith Rich Harris
- "Siła nawyku" - Duhigg Charles (pozycja trafiła tutaj bo czegoś brakowało mi w tej książce i czułam niedosyt. Podobno (gdyż nie czytałam) "Atomowe nawyki" Jamesa Cleara są lepszą książką w tej tematyce).

Więc dużo zdrówka, dobrostanu emocjonalnego i samoświadomości Mirabelki i Mirki!
  • 8
@koralowiecc ja polecam "Nerwica a rozwój człowieka" Karen Horney.
Nie jest to lektura łatwa i przyjemna (miałem dwa podejścia i jeszcze nie udało mi się skończyć), ale nawet to, co już przeczytałem mocno otworzyło mi oczy i zrozumiałem mechanizmy jakie rządziły mną przez większość mojego życia.
Samo uświadomienie sobie tego to była dla mnie ogromną rewolucja.
Polecam wszystkim nerwicowcom, neurotykom, osobom z deficytem pewności siebie itp.
Czułem się jakby ktoś wszedł mi
@kuddelmuddel: Na początek autorstwa Golderberga. Prócz bycia naukowcem jest też dobrym popularyzatorem nauki i pisze przystępnie. Czyli "Finess mózgu" i "Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje", zwłaszcza że jeśli nie jesteś w zaawanowanym wieku średnim to masz okazję poznać jak zadbany umysł procentuje w latach życia i niekoniecznie koniec młodości to tylko równia pochyła. Zwłaszcza że chyba dochodzimy do czasów gdzie na wskutek niskiej dzietności i wydłużenia lat