Wpis z mikrobloga

Prawie 50 lat temu, 18 maja 1974r, nasz kraj stał się posiadaczem najwyższej budowli świata. Maszt w Konstantynowie koło Gąbina był najwyższą budowlą świata przez niecałe 20 lat, aż do jego zawalenia w 1991r. Do czasu ukończenia Burj Khalify w 2009r, był najwyższą budowlą jaką wzniósł człowiek. Przez 35 lat nikt nie umiał powtórzyć wyczynu polskich architektów. Poland stronk! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dziś w #codziennymlodytechnik przyjrzymy się tej niesamowitej konstrukcji.
Tradycyjnie zapraszam do obserwowania tagu i przesyłania pomysłów na kolejne odcinki!

#codziennymlodytechnik 93/100
Młody Technik 8/1974 - "Najwyższy maszt radiowy"
#polska #ciekawostki #technologia #technika #radio #budownictwo #gruparatowaniapoziomu #skany #czasopisma #mlodytechnik #wielkapolska #prl #polandstronk
SebaD86 - Prawie 50 lat temu, 18 maja 1974r, nasz kraj stał się posiadaczem najwyższe...

źródło: comment_1582798340HMgDictH9N4PoHA1XBoZ06.jpg

Pobierz
  • 38
@Pesa_elf: No tak, ale to, że on miał być dipolem półfalowym to założenie konstrukcyjne, a nie osiągnięcie :) Zrobiliśmy taką antenę, bo taka była potrzebna, mniejsza miałaby o wiele mniejszą sprawność nadawania przez straty mocy na dopasowaniu. Udało się, zasięg PR I był niesamowity, wiem od starszych osób z rodziny, że "Warszawę" odbierało się bez problemu na małych radyjkach na Węgrzech nad Balatonem. Ja naprawdę nie neguję tego osiągnięcia, uczepiłem się
Brzmi fajnie ale w rzeczywistości trzeba przyjrzeć się istotnym faktom aby zrozumieć że nie dokonaliśmy niczego XD
Po pierwsze wyczynem tego bym nie nazwał, co z tego że najwyższy jak to tylko #!$%@? słup wyrastający z ziemi, gdyby to była jakaś budowla w sensie budynek, ok, ale tak? Raczej kazde państwo było w stanie to wybudować, tylko nie każde chciało/miało potrzebę, poza tym i tak nie podołaliśmy wyzwaniu bo jednak maszt się
@SebaD86: Warto dodać, że masz miał zostać odbudowany, ale zrezygnowano z tego po protestach tzw. Stowarzyszenia Ochrony Życia Ludzi przy Najwyższym Maszcie Europy (xDDDD). Tak jak obecnie z GMO czy 5G, nie dali sobie wmówić jakimś tam naukowcom, że masz jest nieszkodliwy. Oni wiedzieli lepiej od jakichś tam badań, że to z powodu masztu ich łupie w krzyżu i kury im się nie nioso.

Wieść niesie, że od momentu upadku masztu,
via Android
  • 6
@Frygus96
@Jarek_P
Mieliśmy przez 20 lat najwyższa budowle świata? Tak.
Mieliśmy przez prawie 40 w dorobku najwyższa budowle świata? Tak

POLAND STRONK

A tak szczerze to wiem, że to nie było mega osiągnięcia, ale jednak coś było :)
I po drugie - proszę nie mówić, że nikt nie budował nic więcej bo nie było potrzebne. Burj Khalifa też mógł mieć tylko 300m i by wystarczyło, ale próżna potrzeba bicia rekordów kazała walnąć