Wpis z mikrobloga

Prawie 50 lat temu, 18 maja 1974r, nasz kraj stał się posiadaczem najwyższej budowli świata. Maszt w Konstantynowie koło Gąbina był najwyższą budowlą świata przez niecałe 20 lat, aż do jego zawalenia w 1991r. Do czasu ukończenia Burj Khalify w 2009r, był najwyższą budowlą jaką wzniósł człowiek. Przez 35 lat nikt nie umiał powtórzyć wyczynu polskich architektów. Poland stronk! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dziś w #codziennymlodytechnik przyjrzymy się tej niesamowitej konstrukcji.
Tradycyjnie zapraszam do obserwowania tagu i przesyłania pomysłów na kolejne odcinki!

#codziennymlodytechnik 93/100
Młody Technik 8/1974 - "Najwyższy maszt radiowy"
#polska #ciekawostki #technologia #technika #radio #budownictwo #gruparatowaniapoziomu #skany #czasopisma #mlodytechnik #wielkapolska #prl #polandstronk
SebaD86 - Prawie 50 lat temu, 18 maja 1974r, nasz kraj stał się posiadaczem najwyższe...

źródło: comment_1582798340HMgDictH9N4PoHA1XBoZ06.jpg

Pobierz
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przez 35 lat nikt nie umiał powtórzyć wyczynu polskich architektów.


@SebaD86: maszt z Konstantynowa był owszem największą budowlą, ale konstrukcyjnie nie był niczym znów aż tak wybitnym, czego "przez 35 lat nikt nie umiał powtórzyć", to była zwykła kratownica z dużą ilością odciągów. Po prostu nikt inny takiego masztu nie wybudował, bo nie miał po co.
  • Odpowiedz
@SebaD86: jaaasne :)
Maszt był osiągnięciem i wielka szkoda, że go straciliśmy przez prymitywną bezmyślność ekip technicznych i maniewdupizm osób odpowiedzialnych za nadzór, ale nie ma sensu przesadzać z zachwytami i robieniem z tego windy na księżyc. Jak pisałem, technicznie to była po prostu kratownica z odciągami. Tyle, że długa.
  • Odpowiedz
@Jarek_P ale przez swoją długość maszt byl dipolem polfalowym i moc nadawcza sięgała 3MW gdzie nadajnik miał 2 MW mocy uzysk 1MW dzieki takiej konstrukcji.
Przy dobrych warunkach uzyskaliśmy zasieg radia w USA i Kanadzie w Afryce czy dalekiej Azji Dzieki odbiciu od atmosfery @SebaD86
  • Odpowiedz
@Pesa_elf: No tak, ale to, że on miał być dipolem półfalowym to założenie konstrukcyjne, a nie osiągnięcie :) Zrobiliśmy taką antenę, bo taka była potrzebna, mniejsza miałaby o wiele mniejszą sprawność nadawania przez straty mocy na dopasowaniu. Udało się, zasięg PR I był niesamowity, wiem od starszych osób z rodziny, że "Warszawę" odbierało się bez problemu na małych radyjkach na Węgrzech nad Balatonem. Ja naprawdę nie neguję tego osiągnięcia, uczepiłem
  • Odpowiedz
Brzmi fajnie ale w rzeczywistości trzeba przyjrzeć się istotnym faktom aby zrozumieć że nie dokonaliśmy niczego XD
Po pierwsze wyczynem tego bym nie nazwał, co z tego że najwyższy jak to tylko #!$%@? słup wyrastający z ziemi, gdyby to była jakaś budowla w sensie budynek, ok, ale tak? Raczej kazde państwo było w stanie to wybudować, tylko nie każde chciało/miało potrzebę, poza tym i tak nie podołaliśmy wyzwaniu bo jednak maszt się
  • Odpowiedz
@SebaD86: Warto dodać, że masz miał zostać odbudowany, ale zrezygnowano z tego po protestach tzw. Stowarzyszenia Ochrony Życia Ludzi przy Najwyższym Maszcie Europy (xDDDD). Tak jak obecnie z GMO czy 5G, nie dali sobie wmówić jakimś tam naukowcom, że masz jest nieszkodliwy. Oni wiedzieli lepiej od jakichś tam badań, że to z powodu masztu ich łupie w krzyżu i kury im się nie nioso.

Wieść niesie, że od momentu upadku
  • Odpowiedz
@SebaD86: Fascynująca budowla,podobno można było z niej zobaczyć Warszawę.Mimo że runęła prawie 30 lat nadal robi wrażenie na mnie jak się czyta o zasięgu jaki robił nadajnik.Wrzucam materiał z zakończenia budowy masztu i widoku z niego przed otwarciem.Materiał sprzed 46 lat,a zapiera dech w piersiach.
Rzeszowiak2 - @SebaD86: Fascynująca budowla,podobno można było z niej zobaczyć Warsza...
  • Odpowiedz