Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,

Czy coś się zmieniło ciągu ostatnich lat w klasyfikacji cukrów? Niektórzy na wykopie bardzo mocną bronią swojej opinii.

Czy oligosacharydy, fruktoligosacharydy i dekstryny są klasyfikowane jako cukry proste?

Definicja, gdzie cukry proste składają się z pojedynczych merów (więc sacharoza, laktoza, maltoza odpadają) a cukry złożone to te których mery są połączone wiązaniami glikozydowymi już nie obowiązuje?

#chemia #biochemia #studbaza
  • 14
@Precypitat

O miodzie. Uznał że miód to w 82% cukry proste(tylko proste) a potem wsadził link do bazy USA gdzie w te 82% wchodziła maltoza xd

A potem analizę gdzie cukier inwertowany 66% a dekstryny 11 xD

Chcesz go zawołać? Może Tobie uwierzy xD
@KakaowyTaboret: Dietetycy, często traktują dwucukry jako cukry proste, jako że ich działanie fizjologiczne jest zbliżone do monosacharydów, a diametralnie inne niż polisacharydów. Weź sobie np. jakiekolwiek opakowanie produktu spożywczego i zerknij na tabelę wartości odżywczych. Tam to w ogóle jest dramat (węglowodany, w tym cukry). Oczywiście to, dietetycy tak klasyfikują to nie znaczy, że mają rację.
@Iperyt

Tu się nie zgodze- dietetycy traktują mono i disacharydy jako cukry i tak jest na opakowaniach. Uproszczenie dla celów dietetyki, ale graniczące z kłamstwem. To tak jakby powiedzieć, że laktoza i maltoza to to samo.

Nie kojarzę też by dietetycy traktowali dekstryny jako cukry proste.
i za taką opinię jak Ty dostałem czarnolisto


@KakaowyTaboret: Ja miałem analogiczny problem już w szkole średniej. Nauczycielka od biologii twierdziła, że z chemicznego punktu widzenia cholesterol jest tłuszczem. Wytknąłem jej błąd to stwierdziła, że mam braki w wiedzy. Szedłem w zaparte i sprawa skończyła się u dyrekcji, która na szczęście spory rozwiązywała sprawiedliwie i kazała mi przyznać rację oraz mnie przeprosić. Później miałem #!$%@? na biologii, ale warto było xD