Wpis z mikrobloga

#informatyka #windowsserver

Mirki. Mam taką topologię jak na zdjęciu.
Na serwerze1 nie ma problemu, DHCP rozsyła fajnie adresy i klienci łączą się bez problemu.
Serwer2 działał też bez problemu, aż nagle mu coś odwaliło i zaczął walić błedami, że nie może uruchomić serwera DHCP bo jest już w sieci uruchomiona usługa DHCP na adresie IP, który kieruje na router od dostawcy.

Dlaczego serwer1 nie ma z tym problemu? Czy na Windows Server 2012 trzeba w DHCP wskazać jakoś dla której karty sieciowej dhcp ma tylko funkcjonować? Ustawienia są wszędzie takie same w sumie tj. pula, rozsyłanie DNS, ustawienie adresu bramy (na self czyli adres serwera podobnie jak dns).
kosti9191 - #informatyka #windowsserver 

Mirki. Mam taką topologię jak na zdjęciu....

źródło: comment_1582753366m5MAjFVMhlrrR5jzU13A7M.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@kosti9191: Dla jasności - to jest ta sama fizyczna sieć i na niej masz dwa serwery DHCP które nie są w HA? Współdzielą pulę adresów czy każdy ma własną? Gdzie masz ten błąd i jak dokładnie brzmi?
  • Odpowiedz
nie są w HA


@Koliat: tej części nie zrozumiałem, ale tak.

Zewnętrzny dostawca wstawił swój router i z niego puścił sygnał na switcha i mówił, że możemy spokojnie zrobić swoje własne podsieci. No to robimy i jest zonk, bo jedna działa, a druga wywala, że DHCP jest już na routerze. Jak wyłączę serwer1 to nie ma to wpływu na błąd serwera2.
  • Odpowiedz
@kosti9191: Ziomek, nie możesz mieć 2x dhcp na tym samym vlanie bo DHCPdiscover wysyłany jest na broadcast do każdego z subnetu na dany vlan, jeżeli nie masz HA albo dhcpsnooping to oba wzajemnie się gryzą.
Jak switch obsługuje Ci snooping to ustaw na nim ten serwer który ma być odpowiedzialny za tą funkcję, a najlepiej to wyjeb któryś i masz po problemie. A pokazuje Ci router bo pewnie na nim
  • Odpowiedz
jeżeli nie masz HA albo dhcpsnooping to oba wzajemnie się gryzą.


@Gadzinski: ok ale czemu wskazuje na zgrzyt z routerem dostawcy, a nie serwerem1? Tym samym serwer1 nie ma w ogóle żadnych zgrzytów, a ustawienia na obu serwerach są takie same. Przez ten dhcp snooping właśnie?

Muszę zajrzeć do switcha jak tylko uzyskam dane dostępowe do niego, bo są gdzieś na kartce xD
  • Odpowiedz
@kosti9191:
Wytłumaczę to Ci obrazowo
Masz 2 firmy z pizza (serwery) 1 drogę(switch), samochód (router) i klienta

Klient krzyczy na drodze #!$%@? głodny jestem, dejta pizze wysyłając DHCPdiscover.
Zamówienie jako, że droga jest jedna dostają 2
  • Odpowiedz
@Gadzinski:

poniekąd rozumiem, ale u mnie jest sytuacja taka, że serwery są jakby hostami dla DHCP od dostawcy. Każdy serwer ma osobną kartę sieciową do połączenia ze switchem i dostępem do internetu od dostawcy.

Dla LAN każdy serwer ma drugą kartę sieciową i DHCP ma ustawienia IP dla tej karty sieciowej.

Jak rozumiem, to że DHCP jest ustawione z adresami IP karty sieciowej przeznaczonej dla LANu nie ma większego znaczenia,
  • Odpowiedz