Wpis z mikrobloga

@Zerodutch: a to nie jest tak że bezpłatne moze być tylko maks kilka dni, a potem już coś tam muszą płacić? Jakoś no towers że kodeks pracy nie zabezpiecza pracownika w takich sytuacjach, bo w sumie zostaje się wtedy bez środków do życia
@Plp_: Tutaj oryginał: Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
@Plp_: jeszcze epidemii nie było za naszego obecnego k.p., więc trudno powiedzieć. To też zależy dokładnie od przyczyn zatrzymania zakładu, bo jak np. z powodu epidemii nie będzie zleceń (bo nie będzie materiałów), to będzie tzw. przestój ekonomiczny, a to już się traktuje inaczej. Według mnie (na pierwszy rzut oka) to będzie się łapać jak wstrzymają pracę z powodu epidemii, ale musiałabym się bardziej wczytać dla 100% pewności. Wynagrodzenie przestojowe płaci
@trolololo999: Akurat zleceń to mamy na 10 lat do przodu, bardziej mi chodzi o przyczyny epidemiologiczne. Czy to pracodawca sam podejmuje tą decyzje, czy państwo może mu nakazać zawieszenie zakładu z powodu potencjalnego ogniska, a jeśli tak to czy potem dopłaca do całej zabawy z przestojowym? W chinach fabryki stanęły, ale tożaden przykład bo tam to się może dziać wszystko xD
@Plp_ Pewnie zależy od tego, czy sam pracodawca się na to zdecyduje czy zostanie zmuszony przez państwo (w sumie nie wiem, czy prywatną firmę można do tego zmusić)
@Plp_: Za SN: Przeszkody uniemożliwiające wykonywanie pracy mogą być na potrzeby tego przepisu dychotomicznie podzielone na przeszkody dotyczące pracownika i przeszkody niedotyczące pracownika. Jedynie zaistnienie przeszkód dotyczących wyłącznie pracownika wyklucza zastosowanie art. 81 § 1 KP.

Czyli teoretycznie jak epidemia nie jest przeszkodą dotyczącą pracownika (bo nie jest), to pracodawca płaci za postojowe ¯\_(ツ)_/¯

Co do tego czy państwo może zmusić - trzeba by popatrzeć w jakiś przepisach kryzysowych. Na tym