Wpis z mikrobloga

Ledwo co zacząłem zabawę z domowymi alkoholami i zapuściłem czwórniak.
W czasie miesiąca leżakowania plumkał sobie miło z prędkością ok. 6 plumknięć na minutę.
Teraz już niemalże nic się nie dzieje, jednak wpadło mi w oko wideo burzliwej fermentacji gdzie to plumkanie jest konkretne.

Możliwe, że na początku popełniłem błąd i zapomniałem dodać kwasek cytrynowy który jest polecany aby zmienić ph, by drożdze lepiej pracowały. Czy to może być powód mojego błędu?

Moment temu sprawdziłem i jakiś osad jest na spodzie. Logika mówi aby zlać teraz to co jest, wymierzyć ilość cukru by mieć obraz tego ile zeszło przez ten czas i zapuścić znowu drożdze ale tym razem dodać kwasku cytrynowego aby to ph się tam zmieniło na bardziej korzystne.

Jak Wy to widzicie?

#miodosytnictwo #miodypitne
  • 4
@asterix61: Nigdy nie robiłem miodu, ale znam się trochę na piwie;

W czasie miesiąca leżakowania plumkał sobie miło z prędkością ok. 6 plumknięć na minutę

Chodzi Ci o rurkę bulgotkę? Jeśli tak: https://www.wykop.pl/wpis/31121471/zrobilem-3-warke-w-zyciu-mialo-byc-ciemne-swiatecz/#comment-110363367

Teraz już niemalże nic się nie dzieje, jednak wpadło mi w oko wideo burzliwej fermentacji gdzie to plumkanie jest konkretne

Czasem tak jest, że z zewnątrz fermentacji prawie nie widać, ale ona trwa, tylko wolniej, a czasem fermentacja
@Goglez: planowo miało fermentować jakieś 4-6 tygodni i zejść do 0blg ( z 26blg). Robię pierwszy raz. Temperatura ok. 20*C więc w miarę ok, lepszych warunków nie jestem w stanie zapewnić.

Ok czyli ściągnę próbkę, poczekam tydzień i ściągnę kolejną próbkę aby sprawdzić czy się coś dzieje czy nie. W przypadku jeżeli fermentacja się zatrzymała to zrobię restart bez kombinowania z ph :)
@asterix61: Możesz też zapytać w #piwowarstwo albo pod jakimiś tagami od win, do też się drożdży używa, noi wiem że sporo piwowarów czasem próbuje robić miód, więc tam też coś mogą poradzić, noi tam jest sporo więcej ludzi niż w #miodosytnictwo. Np ja tagi od miodu obserwuję tylko dlatego że sam chciałem się czegoś dowiedzieć, bo chciałem zrobić miód, ale jakoś jak dotąd ani razu nie robiłem.
@Goglez: Spoko, patrząc po artykułach i filmach instruktażowych nie brzmi to jakoś ciężko jednak dużym minusem jest "czas oczekiwania na wynik" przez co nie łatwo jest z tym zaczynać :D Wolałem podpytać o kilka kwestii zanim zacznę otwierać i zamykać balon. W takim razie będę informować na bieżąco o wynikach :)