Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Chciałem sobie zrobić zdalny włącznik do PC z ESP-01s z modułem przekaźnikowym. Wgrałem mu Incan easy w trybie nr 2 z GPIO0 na relay1. Ustawiłem w supli automat schodowy na 0,5s i wszystko działa tyle że mam problem. Przekaźnik się sam przełącza na ułamek sekundy gdy tylko dostanie zasilanie więc w przypadku gdy np. w domu będzie awaria sieci to przy powrocie zasilania komputer sam się uruchomi. Co powoduje to przełączenie przekaźnika i jak mogę temu zapobiec? #esp8266 #esp01 #esp01s #supla #smartdom #elektronika
maniok - Chciałem sobie zrobić zdalny włącznik do PC z ESP-01s z modułem przekaźnikow...

źródło: comment_15823976083ZZEevMDRrFrCG6seBB8An.jpg

Pobierz
  • 32
@maniok: powoduje to start procka esp kiedy inicjalizuje sobie porty. Odwróć logikę sterowania przekaźnikiem.
czyli albo drugi tranzystor, albo zmień npn na pnp.

A najlepiej to zrealizować to na filtrze RC żeby impuls krótszy niż np. 0.5s nie wyzwolił przekaźnika
@maniok: Nie działa bo przekaźnik jest pod innym portem, możesz albo samemu rozbudować to w taki sposób że dopiero aktywacja dwóch portów otworzy ci przekaźnik albo próbować ze zmianą logiki + rezystory podciągającą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tymian: mógłbyś mnie jakoś nakierować jak takie coś zrobić? Co potrzebuje? Jakiś poradnik by mi się przydał bo w tych sprawach to jestem mega mega amator
@maniok: powiem tak najłatwiej by było klepnąć to od zera w trochę inny sposób, przygotować własną płytkę itd. Z tym kluczowaniem to wyobraź sobie że masz dodatkowy przełącznik na lini włączającej przekaźnik i jak chcesz uruchomić przekaźnik najpierw przełączasz sobie przełącznik drugim pinem. Niestety przez weekend nie mam dostępu do PC by to rozrysować w jakiś sensowny sposób. Jak nic nie wykminisz do następnego tygodnia to napisz na pw może Ci
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szwedoman: oj nie, wiesz co, myślę że szkoda twojego czasu. Nie jest to coś co jest aż tak ważne. Ja dopiero zaczynam zabawę. Przy programowaniu, jednego ESP zbrickowalem bo mi się pająk popieprzył (chińczyk mi za dużo pomarańczowych kabli wysłał). Albo sobie zmajstruje kostkę żeby zamienić gpio0 z gpio2 albo poszukam jeszcze czegoś innego. Na ten moment zostawię to tak jak jest i ustawię na serwerze (bo to jest do zdalnego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tymian: ooo panie, gdybym ja takie schematy rozumiał to bym gotowych modułów od Ciang Cionga nie sprowadzał. Ale dzięki za poświęcony czas
@maniok: toż to tylko tranzystor, dzielnik napięcia i kondensator :P żadna czarna magia.

Tranzystor zaczyna działać jak napięcie na bazie przekroczy tam 600-700mV (względem emitera - tego ze strzałką)
Dzielnik napięcia ustawia to napięcie na jakieś tam 750-800mV
Rezystor 470k jest na tyle duży że kondensator 1uF "długo się ładuje" - więc to napięcie powoli narasta, co właśnie robi całe to magiczne opóźnienie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szwedoman: nie mam narzędzi żeby coś takiego zrobić. Mam jedynie lutownicę transformatorową i puszkę kalafonii, której nie mogę otworzyć bez użycia płaskich śrubokrętów