Wpis z mikrobloga

Mógłby mi jakiś spec elektryk wytłumaczyć jak debilowi jak zrobić taką instalację. Na zdjęciu jest aktualna instalacja. A ja bym chciał aby oba kontakty sterowały wszystkimi światłami . Aby każdy kontakt miał 2 pstryczki jeden odpowedzialny za pierwszą część przedpokoju a drugi za drugą. I drugi kontakt aby się dublował i działał tak samo jak pierwszy - tak aby nie musiał wracać aby zgasić światło . #elektryka
Megasuper - Mógłby mi jakiś spec elektryk wytłumaczyć jak debilowi jak zrobić taką in...

źródło: comment_1581537879DXI7pHoBmIkh8QdyD3IuZ8.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@Megasuper: wydaje mi sie ze nie da sie tego prosciej opisac niz na tym schemacie. tam gdzie masz S1 i S2 masz przelaczniki, Ciebie interesuje taki uklad tylko z podwojnymi przelacznikami(czyli w praktyce dwa osobne obwody), a tam gdzie masz lampe na schemacie ladujesz wszystkie swoje zarowki dla danego obwodu
  • Odpowiedz
@Megasuper: Wybierasz jeden z pstryczków jako pierwszy (S1). Do niego podciągasz brązowy przewód fazy, a jego wyjście "odbierasz" dwoma innymi - jeden z nich zawsze jest "pod napięciem".
Następnie ciągniesz te dwa przewody do drugiego pstryczka (S2), gdzie - odwrotnie - wpuszczasz je tam, gdzie pierwszy miał wyjścia. Pozostałe złącze to faza, którą przeciągasz do żarówki.
W ten sposób S1 wybiera, na którym z dwóch przewodów jest faza, a S2
  • Odpowiedz
@Megasuper: Robisz remont generalny? Jeśli tak, to ja bym dodał jeszcze jeden wyłącznik na Twoim miejscu. W tym tej literze "T" po prawej stronie.

Prostsze i bardziej user friendly może być układ z przekaźnikiem bistabilnym
  • Odpowiedz