Wpis z mikrobloga

Miesiąc temu chwaliłem się pierwszymi sukcesami z #pizza #napoletana
Nie mam jeszcze profesjonalnego pieca, ale przeszedłem z Basi 00 na lepsze mąki - 5 stagioni superiore oraz Caputo cuoco. Ciasto na 3 placki zawiera ok. 0,5g drożdży świeżych i dojrzewa w lodówce minimum 24h.
Pieczenie w zwykłym piekarniku na kamieniu szamotowym. Temperatura zmierzona na kamieniu to ok. 300C. Czas wypieku ok. 5 minut.
Pracuje jeszcze nad rozciąganiem. Co prawda nie jest źle, ale przy rantach powinna być trochę cieńsza.
Po pieczeniu pizza trafia na kilka minut na kratke żeby dół odparował a mozarella zastygła. Załączam zdjęcia oraz trochę making of.
Smacznego!

#gotujzwykopem
  • 20
@fotograf_warszawiak: już nic nie rób. Wszystko ponadto to przerost formy nad treścią. PIccunia wygląda elegancko i pewnie tak też smakuje. Ja robię na basi 00 i ciasto wyrabiam w maszynie do chleba. Czyli 2h i jem pitcunie. Średnio raz w tygodniu robię 2 placuszki z pół kilograma mąki. Jest #!$%@? w pytę i już nie zamówię tych #!$%@? drożdzowych packów z tych pseudo pitcerni w moim zadupiu - nie warto.
@blackmilk: wiadomo ;) samemu zrobiona najlepsza. Niestety zawiodłem się na knajpie, którą uważałem za najlepszą w okolicy, a to co robie w domu jest dużo lepsze, chociaż piekę 5 minut zamiast 1:30 ;) Spróbuj kiedyś zrobić wg receptury na napoletane, warto!
@fotograf_warszawiak: mój piekarnik to samo. Niby 250 ale grzeje więcej. Nie trza pieca. Kamień by się przydał, ale olać to. Ogólnie jestem za promowaniem robienia własnej piccy, to jest i lepsza i tańsza i w sumie to wcale nei jest to taka magia. a jak ktoś ma maszynę do chleba jak ja, to w zasadzie wszystko robi się samo.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@HBVST: w moim przypadku Ooni koda

Ale wszystko zależy od zasobności portfela. Ceny zaczynają się od ok 300 zł za spice caliente (wymaga drobnych przeróbek) a kończą na 2700 za effeuno
@maniek000: sporo się zmieniło przez te 3 miesiące. Dopracowuje technike. Teraz trzymam kamień ok. 5cm od górnej grzałki i piekę na trybie grill z termoobiegiem. Na kamieniu osiągam 320C a wypiek trwa ok. 2 minuty. Musisz wyczaić co robi Twój piekarnik, u mnie dopiero przy termoobiegu dwie górne grzałki są czerwone. Jak przestają, trzeba na chwile uchylić drzwiczki. Placka wkładam gdy kamień jest nagrzany a obie grzały czerwone.
Surowy placek + sos + składniki i to wszystko 2 min? Czy jakoś to dzielisz? Ja ostatnio próbowałem zapiekać sam placek z sosem 4 min i potem dokładam składniki i jeszcze 5 min. Nie mam jeszcze kamienia a piekarnik osiąga jakieś 240st C.
Skąd brałeś przepis na ciasto?