Wpis z mikrobloga

Heja Mirasy, posiadam pamięć i po włączeniu profilu XMP działały stabilnie, więc Mirek podpowiedział mi, żebym próbował je wkręcić na 3600mhz na takim configu 16-19-19-39 1.4V. Wklepałem wartości, pc się uruchomił, stress test na pamięciach przez 30 minut, zero błędów - śmigają stabilnie. Teraz zastanawiam się co zrobić. Zostawić tak jak jest, spróbować zmniejszyć napięcia. Na morelach widzimy taki komentarz:

Kręcą się do 3600 MHz przy obniżonych timingach 16-17-16-36 CR1, na napięciu 1.35v!

Tak więc poradźcie coś. Myślałem, żeby spróbować wrzucić je na 3800 z wartościami podanymi przez ryzen dram calculator, ale czy jest sens? Z chęcią przeczytam Wasze propozycje.
#pcmasterrace #komputery #ram
mariobit - Heja Mirasy, posiadam tę pamięć i po włączeniu profilu XMP działały stabil...

źródło: comment_1580927392kmSZcWasvIMjmaFJWOzYoG.jpg

Pobierz
  • 9
@mariobit Każda sztuka kręci się inaczej. Poza tym, do testowania stabilności użyj HCI na min. 300% plus tm5 na 10 pętli. Możesz zejść z timingami na cl 14. Jeśli masz zen2 to próbuj 3733 MHz.
@mariobit: jeśli robią Ci 3600mhz cl16 to poszukałbym ustawien na 3600mhz cl14 1.45v bo dostaniesz kopa w grach o ile masz rtx 2080ti rtx 2070super itp bo w każdym innym wypadku to #!$%@? warte
@dwal: Miałem brać RTX 2070 super, ale wybór padł jednak na RTX 2060 super (model Gaming X od MSI), jeśli mówisz, że nie ma sensu boostować, to chyba tak je zostawię. Chociaż słyszałem, że Ryzen 3600 lubi szybkie ramy.
@Ademu: Ok, będę próbował. Tylko tak się w sumie zastanawiam, ma to sens? Komputer jak dla mnie i tak już jest naprawdę wydajny. Może lepiej teraz skupić się na booście GPU?
@mariobit Kwestia w co grasz bo dla programów to bez różnicy. BF 5 jest czuły na OC i ładnie wyłapuje niestabilność, Wiesiek podobnie. OC gpu zawsze mile widziane, możesz pobawić się z undervoltingiem.
@Ademu: No właśnie na tym chciałbym się skupić. Przyznam szczerze, że stawiam swoje pierwsze kroki, jeśli chodzi o podkręcanie czegoś. Od pewnego momentu w programie MSI Afterburner mamy coś takiego, że program za nas samych testuje odpowiednie, bezpieczne OC dla grafiki. Pamięć musimy już sami sobie podkręcić. Tylko niektórzy twierdzą, że lepiej to zrobić manualnie, bo można lepszy wynik osiągnąć. Może warto spróbować tak i tak, bo w sumie jest możliwość