Wpis z mikrobloga

Mirki majsterki mam pytanie bo to kompletnie nie moja bajka. Mam domek całoroczny w lesie, w którym jest mały piec z płaszczem wodnym, taki standard. Jak wiadomo, od niego odchodzi instalacja obiegu wody do kaloryferów. Po 10 latach coś się stało i przecieka. Dokładniej to puściło takie łączenie na trójniku (wrzucam foto) i również kapie z każdego kaloryfera w miejscu łączenia się rurek z kaloryferem( na dole gdzie są te nakrętki) Rurki są z tworzywa i mają mały przekrój. Pytanie brzmi czy jest to do załatania możliwe na własną rękę i jak to zrobić?
#kiciochpyta #pytanie #majsterkowanie #hydraulika
nyanian - Mirki majsterki mam pytanie bo to kompletnie nie moja bajka. Mam domek cało...

źródło: comment_1580846034Lq4J06LaIrnkxGPLWvgsiF.jpg

Pobierz
  • 17
@nyanian: a instalacja ci niepodmarzła? dziwne że tak wszystko nagle zaczęło kapać.
Jest system pex skręcany ale osobiście zastosował bym go tylko w miejscach gdzie będzie dostęp do złaczek,
Zamurowanie połączenia skręcanego to głupota.
W wypadku trójnika to jakoś tanio nie wyjdzie bo ci rur niestarczy po wycięciu. Będziesz potrzebował trzech muf i jednego trójnika.
@bombilibajbaj: Muszę poprosić o wyjaśnienie jak dla upośledzonego.
Nakrętki to to srebrne ze żłobieniami? To wygląda jak taka obręcz na stałe. Zatem jak mam to rozkręcić?
Siodełko to te plastikowe obręcze co łączą się z trójnikiem?
@nyanian: pomijając że zamarżnąć to ci mogło i tak (bo pewnie z samych kalafiorów wody też nie spuszczałeś?) to jest jeszce kwestia tego, że źle położona taka instalacja na pex-ach się rozszczelnia po czasie, bo pracuje mechanicznie (pexy bardzo mocno się rozszerzają/kurczą wraz z temperaturą), i o ile trzyma to temperaturę stałą cały czas - to nie problem, to jeśli jest zimne potem raz na jakiś czas rozgrzejesz, potem znów wystygnie
@nyanian: no skoro puściły akurat przy grzejnikach, to albo tam zostało trochę wody i zamarżło, albo po prostu było źle zaciśnięte (lub po prostu marne te złączki - najtańsze można kupić <1pln, dobre kilka pln (6-7) a bardzo markowe kilkanaście pln, to sobie wyobraź jak dobre są te za <1pln ?