Wpis z mikrobloga

Jest to teza "politycznie niepoprawna" i kontrowersyjna, także wśród badaczy inteligencji. Jednak nie sposób zaprzeczyć, że wyniki kilku podłużnych badań na dużych próbach wyraźnie ją potwierdzają.

Przykładowo Gerhard Meisenberg na łamach czasopisma "Intelligence" przeanalizował dane z amerykańskiego narodowego badania podłużnego liczącego prawie 6 tys. osób. W latach 70. XX wieku badani - będący wówczas w wieku nastoletnim - rozwiązywali testy na inteligencję. Porównano te wyniki z liczbą dzieci, które spłodzili do 47. roku życia. Ponadprzeciętnie wysoki iloraz inteligencji był skorelowany z mniejszą o kilka procent liczbą dzieci.

Było to szczególnie wyraźne u kobiet. Panie o najniższej inteligencji miały średnio 2,5 dziecka, a te o najwyższej trochę mniej niż dwoje. Kobiety o wysokiej inteligencji osiągały wyższy poziom edukacji i miały mniej konserwatywne spojrzenie na role płciowe. Jedno i drugie zmniejsza gotowość do rozmnażania.

Można się więc spodziewać, że z czasem powinien maleć iloraz IQ w populacji. Nie jest to jednak łatwe do zbadania, bo inteligencja nie zależy tylko od genów, ale też (mniej więcej w połowie) od szeroko pojętego środowiska. Lepszy dostęp do edukacji, lepsze odżywianie i bogatsze otoczenie mogą wręcz powodować wzrost inteligencji.

Istotnie, na świecie obserwowano taki wzrost przez większość XX wieku (tzw. efekt Flynna). Jednak pojawiają się doniesienia z kilku wysoko rozwiniętych krajów (Norwegii, Holandii, Australii, Wielkiej Brytanii i Danii), że nie notuje się już wzrostu IQ, a wręcz obserwuje się nieznaczne jego spadki


#antynatalizm #ciekawostki
  • 6
@julaa324: nie jestem pewna czy o to ci chodziło ale na wszelki wypadek napiszę że to zacytowany artykuł a nie moja wypowiedź. Nie mam raczej dostępu do żadnego poważnego testu IQ, czasem chodzę jako królik doświadczalny na uniwersytety i rozwiązuję tego typu testy przed każdym ale nie podają mi wyników xd
@MPXD: chodziło mi ogólnie, bo czytałam też inne twoje wypowiedzi i komentarze. Aż musialam wejść na twój profil. Może to głupio zabrzmi ale teraz czuję się trochę niezręcznie ale też pod wrażeniem że z tobą rozmawiam. Jeśli chodzi o testy, to są internetowe lub darmowe aplikacje.
@julaa324: wgl też teraz weszłam na twój profil. Witaj na tagu ( ͡° ͜ʖ ͡°) internetowe aplikacje często nie są darmowe tylko trzeba potem wysłać SMS. Poza tym są nieprofesjonalnie przygotowane i całkowicie niemiarodajne. Co więcej czytałam kiedys że testy IQ są tendencyjne, tj. dużo zależy od osoby która je układa i jak bardzo piszący jest do nie podobny, np. testy IQ układane przez kobiety (oczywiście znające
Ja podaję zakres. Robiłam kilka i wychodziło mi zawsze między 120 a 140 max. Choć nie jest to oficjalne tak jak mówisz i nie jest powiedziane że tyle mam.