Wpis z mikrobloga

Ratunku, ludzie, które znają się na ortopedii lub miały kiedyś uraz kolana tego typu :O
3 tygodnie temu chciałam poszpanować na łyżwach i oczywiście się wywaliłam. Stłukłam kolano, spuchło, zrobił się siniak. Standard. Pobolało kilka dni i powoli wracało do normy. Jednak kilka dni temu zaczęłam czuć ból podczas zginania kolana przy jednoczesnym napinaniu mięśni. Kolano też wtedy odczuwalnie skrzypi.
Chodzić mogę normalnie, prostować nogę też. Problem pojawia się podczas zginania. Internety podpowiadają, że to może być uraz chrząstki stawowej.
Ortopeda za tydzień, potem USG. Jednak trochę się niepokoję, dlatego chętnie podpytam, czy ktoś miał podobne doświadczenia i czy kolano wróciło do sprawności?

#sport #kontuzje #fizjoterapia #ortopedia #kiciochpyta
  • 12
  • Odpowiedz
@Poemat: Na USG wyjdzie uraz chrząstki? Mi jak pokruszyła się chrząstka to na USG nic lekarz nie zobaczył, dopiero rezonans wyjaśnił temat.
  • Odpowiedz
@mirona: Operacja/rehabilitacja. Do sprawności wróciłem. Tylko jak mi się ukruszyła to objawy były zupełnie inne niż Twoje. Jak trzasnęło to ból był natychmiastowy i nie do wytrzymania. Brak możliwości jakiegokolwiek obciążenia kolana.
  • Odpowiedz
@ArRog: Zależy od poziomu uszkodzenia, bo od tego będzie zależeń równe echo, ciągłość, kształt, jeśli jest stan zapalny to też można wnioskować co i jak.

Mi jak pokruszyła się chrząstka to na USG nic lekarz nie zobaczył


W takim razie małe doświadczenie. Są osoby specjalizujące się w radiologii i zobaczą dosłownie wszystko, co można. Chrząstka stawowa na USG daje hiperechogeniczność i każde przerwanie, tutaj pokruszenie, na bank jest widoczne (jeśli nie
  • Odpowiedz
@ArRog: Faktycznie, inna sytuacja. U mnie jest tylko stan zapalny, lekki ból i skrzypienie. Ale jest nadzieja, skoro nawet po dużych urazach można wrócić do żywych.
  • Odpowiedz
@Poemat: Dzięki za obszerną odpowiedź :) Mi radiolog wymyślił wtedy zerwanie więzadeł na podstawie USG :P Może faktycznie był mało doświadczony lub stan zapalny utrudnił diagnozę.
  • Odpowiedz
zerwanie więzadeł na podstawie USG


@ArRog: A to możliwe jak najbardziej, zaraz znajdę gdzieś u siebie obraz porównawczy (jeśli dobrze pamiętam to mam gdzieś takie jedno)
  • Odpowiedz
@Poemat: powiesz coś więcej na temat stanu zapalnego? czy tylko utrudnia on diagnozę podczas USG czy jego obecność może na coś wskazywać? Od kilku dni czuję, że moje kolano (oprócz wspomnianego skrzypienia podczas zginania) jest gorące. Dopiero czekam na wizytę u specjalisty, ale wydaje mi się, że stan zapalny się wdał.
  • Odpowiedz
@mirona:
1) Utrudnia, bo limfa powoduje zamazanie fali ultradźwiękowej i obraz nie jest prawidłowy
2) Stan zapalny jest ogólnie dobrą oznaką
2a) Chyba, że się utrzymuje grubo ponad 10 dni
3) Ból, opuchlizna, zaczerwienienie, ciepłota - wskaźniki
4) NA SIŁĘ nie powinniśmy też zbijać tego stanu zapalnego - bo dzięki niemu organizm wytwarza interleukiny i inne markery przeciwzapalne
  • Odpowiedz