Wpis z mikrobloga

Jak to jest z dopisaniem współwłasciciela do pojazdu? Od roku jezdze samochodem który ojciec zarejestrował i ubezpieczył na siebie on nim nie jezdzi wcale.Aktualnie mam oc do 3 lutego i w sumie to jest dobra okazja żeby mnie dopisać jako drugiego własciciela bo będą wpadać zniżki oc.I teraz kwestia jak to zrobić? Bo musze być zapisany w dowodzie i o ile wiem w umowie sprzedaży też? W ostatnim roku nie miałem zadnych szkód z własnej winy.Mam 19 lat i w kalkulatorach oc wychodziło jakieś 50/60 zł róznicy ze mną jako drugim właścicielem
#samochody #prawo #ubezpieczenia
  • 11
  • Odpowiedz
@lupek78643: Kalkulatory chyba nie mówią do końca prawdy. Kierowca poniżej 25 roku życia i tak krótko prawo jazdy sporo zwiększa cenę ubezpieczenia. Ja za normickie auto o pojemności 1.9 będąc współwłaścicielem, przy najtańszym ubezpieczniu, płacę 550 złotych na pół roku.
  • Odpowiedz
@lupek78643: Masz trochę czasu, przejdź się stacjonarnie do agenta w okolicy i popytaj o różnicę w składce z Tobą a bez Ciebie.

Co do formalności, najprostsza rzecz -> spisujecie umowę darowizny części pojazdu i na tej podstawie można dopisać Cię do polisy. Czy z darowizną zgłosisz się do wydziału komunikacji przed zawarciem polisy czy po, to już jest drugorzędna sprawa.

Przy darowiźnie zorientuj się jeszcze w kwestiach podatkowych, kwota wolna od
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lupek78643: nie musisz być zapisany w umowie kupna sprzedaży, to jest na zasadzie, że ojciec daruje się pół auta... Trzeba zgłosić do wydziału komunikacji bo w dowodzie musi być i systemie no i wiadomo w ubezpieczalni... Jedyne co trzeba zrobić to ojciec musi napisać pismo , że daruje Ci połowę auta jako darowiznę. Oczywiście wartość nie może przekroczyć chyba 9k bo później płacisz podatek od darowizny
  • Odpowiedz
@lupek78643: Umowa darowizny 1/2 własności pojazdu od ojca dla Ciebie. Weźcie najlepiej wzorek umowy darowizny z waszego konkretnego wydziału komunikacji, bo jak skorzystacie z jakiegoś innego to się w urzędzie mogą komuś przewody zgrzać, że umowa nie jest według znanego im szymelka i będą robić wąty.

Kwestię tego, czy to będzie Ci się opłacać musisz sobie już przebadać razem z ubezpieczycielami.
  • Odpowiedz
@lupek78643: Darowizna od ojca dla syna jest zwolniona z podatku. Aby mieć 100% pewności, że będzie nieopodatkowana i będzie bum cyk cyk, to należy dokonać w terminie 6 miesięcy od dokonania darowizny zgłoszenia do właściwego urzędu skarbowego.
  • Odpowiedz
@lupek78643: umowa darowizny na ciebie i potem z tym do urzędu. Nie patrz na ranking, będzie zwyżka za wiek, krótki okres posiadania uprawnień. Do tego u niektórych może być tak że liczą się zniżki tego co ma mniej. Czyli powiedzmy ty masz 10% ojciec 60% to policzą twoje.
  • Odpowiedz
@jadalny_kasztan: Nie 1%, ponieważ współwłasności nie określa się w procentach, tylko w ułamkach zwykłych. Więc formalnie rzecz biorąc, to możesz darować nawet 1/100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 własności. Tylko po co? Darowanie 1/2 jest prostym i sprawdzonym sposobem rejestracji pojazdu po darowiźnie, który nie spowoduje żadnych problemów w urzędzie.

Jest to prawdą, nie mam w zwyczaju kłamać. Przeczytaj art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tam jest wytłumaczone dlaczego
  • Odpowiedz