Wpis z mikrobloga

@Prokurator1990: @echelon_: Przepraszam, źle się wyraziłem, 4 F-35 w pierwszych seriach produkcyjnych plus 28 które dopiero mają powstać. Bez offsetu, a ten Belgia ma więc porównywanie tego jest nieco zabawne. Może lepiej porównać się do Danii, czy wtedy już nie będzie tak widowiskowo? A o kosztach infrastruktury i uzbrojenia do tych samolotów też nikt nie wspomina. Z resztą, odwołajmy się do artykułu

Tymczasem już teraz wiadomo, że tryb, w jakim
@siopkus: Co wy macie z tym offsetem, powiedzcie kiedy dał nam jakieś wymierne korzyści poza większymi kosztami programu?
Idąc tym tokiem rozumowania, to firmy powinny nam dawać technologie w ramach kupna ich sprzętu (jeszcze w śmiesznej ilości) i nie bać się konkurencji? Myślcie trochę
Nie dołączyliśmy do programu JSF, gdy mieliśmy okazje a teraz płacz.

P.S choć i tak nie wiem czy dokupienie używek F-16 nie byłoby lepsze - wszak program
@Dabeq: Za offset się płaci, dlatego porównywanie się kosztami do Belgii, która kupuje transfer technologii, do Polski, która takowego nie kupiła jest od czapy. A czemu jest ważny? Żeby móc sobie jakieś części wyprodukować, zamiast robić przetargi i prosić się o części zza oceanu. Przykład? Wprowadzając PPK Spike kupiono także technologię co owocuje dziś programami PPK Pirat lub PPK Moskit. Ale po co rozwijać własne zdolności skoro można ciągle kupować USA
@siopkus: Spike to dobry sprzęt, ale z racji polityki tez trzeba z tym uważać
PPK Pirat to zmodyfikowany Korsar z naszymi podzespolami. O moskicie szczerze mówiąc sam dużo nie wiem, ale poczekam chętnie na efekty.
A powiedz mi może na czym polega licencja i ile więcej się płaci więcej niż od producenta, czytaj ceny bazowej? Może same technologie za które się płaci jak za zboże nie są tak ważne? A np.
@papier96 Dobry film . Pokazujący jak zacofani są potencjalni przeciwnicy f35.Rosja czym odpowie wyśle większego su 35 ? Zanim się zorientuję będzie zezłomowany.Takie są fakty.
@siopkus: Nie, fakty są takie, że wybieramy bez analiz, bez przetargu drogi program, który nie wiadomo jak ma wyglądać. I tak wyglądają wszystkie zakupy w MONie od kilku lat. S-70i? Kilka sztuk, bez wyposażenia. AW-101? Kilka sztuk w przecudnych konfiguracjach. Mustang to cyrk bez końca, MW to już nawet nie skansen, a złomowisko, Wisła skisła, Narew jest jedną wielką zagadką. Ale co tam, bawmy się, 17 mld zł (a skończy się
@siopkus: obawiam sie ze jak wysle Iskandery na lotniska zdolne obsluzyc F35 to te nawet nie wystartuja, zreszta nie tylko one ale i F16 tez, ten zakup to ekstrawagancja na ktora nas nie stac prawdopodobnie co nie odleci na lotniska USAF w RFN zostanie zniszczone w pierwszych minutach konfliktu.
@papier96 Pieniądze są,ale są inne priorytety niż MON. Roczny budżet na obronność to ponad 40 mld zł podobnie jak socjal 500 plus . Przypominam , że 60 mld rocznie idzie na przywileje emerytalne darmozjadów czyli górników i służb mundurowych.
F-35 nie jest najlepszym pomysłem, było więcej opcji na stole (tych racjonalnych jak dodatkowe F-16)
Większym marnotrawieniem kasy był zakup zestawów Patriot. Za mało środków przy tak naprawdę saturacyjnych możliwościach Rosjan. Lepszym byłoby wydać te pieniądze na więcej artylerii szczebla dywizji (pułkowej), ale mleko się rozlało.
A jeśli ktoś myśli, że nasze samoloty będą czekały na ostrzelanie z Iskanderow, to polecam zapoznać się z terminem rozśrodkowania. Nie mówiąc o tym że u
@Dabeq: Każdy system można przeciążyć, co nie znaczy że można z tego zrezygnować. Wisła startowała dobrze, miała potencjał, obecnie stoi w miejscu, a bez Narwi i tak nie ma sensu
@Rocky_Zuma_Skye: możliwe, co nie zmienia faktu, że dostosowanie innych odcinków do roli DOL-u to nie problem. Kiedy były ostatnie latania ołówkami na DOLu 2002-6’?
Wiem, że tak nie jest, uważam ze tak powinno być + masz jeszcze od groma lotnisk cywilnych.
@papier96: „Wisły”tak naprawdę nie powinno być, mamy budżet na poziomie HOLANDII. Szczególnie zdolności P-rak, a jak na razie wiadomo na „taniego” Skyceptora się nie zanosi.
Przy tym stanie osobowym, ilości sprzętu nie ma co się oszukiwać - na razie sporo jednostek to fikcja. Narew powinien być priorytetem + brygadowe środki opl, które kuleją.
Choć o tyle dobrze ze mamy takie środki jak Hibernyt czy Szylki, w większości brygad zachodnich brygady lądowe
dostosowanie innych odcinków do roli DOL-u to nie problem


@Dabeq: Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. To ogromny problem i ogromne koszta, że o sprawach takich jak konieczność zamykania cywilnych przestrzeni portów lotniczych nawet nie wspomnę. O DOLach zapomnij, to nie Szwecja.