Wpis z mikrobloga

Mirki zapytam dla pewności bo chodzi o elementarz fizyka.. chodzi o piec gazowy w którym pewnie jest dużo rdzy i mułu ze statrych rur..

jak wiadomo przed piecem jest pompka CO co daje małe ciśnienie do pchania, dałem NAD tym piecem mega dokładny ciśnieniomierz co pokazuje każdy w ruch w sieci..

I TERAZ chodzi o to czy da się i jak (kierując logiką i fizyka) stwierdzić obserwując ciśnienie, dokładnie jego zmiany, aby stwierdzić czy piecyk jest zapchany tym mułem

np. napuszczam wodę do CO, podnosi się przepływ i poziom - również z tą rdzą, ale jak wiadomo potem ciśnienie opada jak zamknie się zawór dopuszczający..

I jest KLUCZOWA rzecz "jak szybko opadanie, podniesie się ciśnienie VS do stanu poprzedniego"

czy to coś może powiedzieć o stanie zapchania piecyka, oprócz obserwacji jego temperatury?

Nie wiem czy się myle, ale z moich obserwacji wynika że gdy piec jest zapchany:

1. ciśnienie na starcie na dokładnym cisnieniomierzu jest niższe niż zazwyczaj, bo rdza zatyka dopływ..
2. jak dopuszczam ciśnienie oczywiście podniesie się ciśnienie, ale co potem?
teoretycznie jak jest mocno zabite rdzą to CHYBA powinna "wskazówka" szybko wrócić do stanu poprzedniego?
czy odwrotnie? bo przepływ się akurat zwiększył i ciśnienie wolniej opada

Można to porównać do pomiaru przepływu przez rurę gdzie na dnie jest substancja gęstsza a na górze rzadsza..

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #liganauki
#fizyka
  • 6
Ogranicz przepływ przez odbiorniki ciepła. Zakręć wszytkie grzejniki, a potem odkręć tylko 1.

Na podstawie różnicy ciśnienia między wszytko otwarte, wszystko zamknięte, otwarty tylko 1 można policzyć jaki opór stawia piec który jest wcześniej.

W skrócie jeśli przy odkręconym 1 grzejniku masz wyraźnie wyższe ciśnienie niż przy wszystkich otwartych to piec nie jest zapchany.
@nutka-instrumentalnews: wg mnie nie jesteś w stanie sprawdzić po obserwacji ciśnienia czy masz zamulone rury. Jeżeli byłaby kwestia zatoru to gdyby były 2 manometry to jesteś w stanie taki zator wykryć, ponieważ przed zatorem ciśnienie może wzrastać. Żeby wykryć jakieś zamulenie musisz wpompować w instalację określoną ilość wody i sprawdzić jakie jest ciśnienie. W momencie zamulania się rur dostępna objętość do wypełnienia się zmniejszy i jak wpompujesz podobną ilość wody (jak
@mnlf: nie da rady wszystkich bo są lokatorzy a oni jak wiadomo nigdy ich nie zakręcą nawet na minutę..

@knrwa123: no nie wiem, chodzi o zamulenie ale pieca gazowego takiego starczego typu z dużą pojemnością wodną..

i zamulenie jeżeli jest to na dnie, rdza opada na dół zazwyczaj czyli na strefę zimnej wody

OPIERAM swoje obserwacje własnie na dwóch ciśnieniomierzach bardzo dokładnych jeden przy zaworze do napełniania wody a drugi