Wpis z mikrobloga

Kjur, od początku studiów planowałem uderzać w #norwegia po skończeniu edukacji, a teraz zauważam, że to nie jest wcale takie opłacalne XD
Trudne studia, zarabiałbym około 25k nok co jest dobrą wypłatą, ale z tego co widzę, w większości zawodów wymagających znacznie mniejszych kompetencji, idzie zarobić bardzo podobnie. Chyba zmienię jednak plany i uderzę w #szwajcaria , wydaje się równie przyjemna kulturowo, a idzie zarobić znacznie więcej względem reszty społeczeństwa. #farmacja
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kieres: Rozumiem, że to 25k to jest kwota po podatkach, tak? Bo jeśli nie, to przecież to są jakieś ochłapy na norweskie standardy, sprzątaczki zarabiają więcej, a np. w Danii tyle wynosi zasiłek dla bezrobotnych.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PMV_Norway: Brałem ten zasiłek, nie musisz mi tłumaczyć jak on działa. Tak, trzeba opłacać składkę, by go dostawać, ale zdecydowana większość ludzi to robi (70-80%). To są maksymalne stawki, ale dostaje się 90% dawnego wynagrodzenia, a mało kto zarabia na tyle mało, by nie dostawać czegoś w okolicach maksimum.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ms93: w no niestety nie ma tak lekko, chociaż też brałem zasiłek i w sumie było to koło 4k mniej niż pensji. Swoją drogą nie wyliczają w Danii procentowo od wynagrodzenia?
@Kieres: Nie chcę Cię jeszcze bardziej zniechęcać, ale 55k brutto to szef apteki zarabia, zwykły farmaceuta to jakieś 40-45k po odbyciu stażu :D No chyba, że mówimy o ośrodkach badawczych etc.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PMV_Norway: Wyliczają, ale to jest 90%, max 19083 kr., więc jeśli zarabia się ponad 23047 kr., to dostaje się maksymalną stawkę, a takie zarobki to nie jest szczególny wyczyn, raczej tylko bardzo słabo opłacani ludzie mają mniej.
@Kieres: w branży farmaceutycznej w basel zarobisz po farmacji na start jakieś 90 k chf rocznie brutto. Netto zależy od wielu czynników, średnio możesz dla obliczeń przyjąć 70% brutto. Nie znam aktualnego kursu więc nie wiem co się bardziej opłaca, ale jak bym wybrał (i wybrałem) Szwajcarię przed Norwegią. Niemiecki komunikatywny jak nie masz PhD raczej wymagany.