Wpis z mikrobloga

Wie ktoś, jak wyglądają studia w Niemczech i z czym to się je? Dokładniej, to chodzi mi o wszystko, haha. W sumie, to poza zakwaterowaniem, które mogę mieć zapewnione. Słyszałem, że w Niemczech honorują polską maturę, bo to odpowiednik ich "Abitur". Jak wygląda przelicznik (także podstawy i rozszerzeń)? Domyślam się, że wszędzie inaczej, ale czy trudno jest się dostać na ichniejsze uczelnie techniczne (matura podstawa - polski 60%, angielski 100%, matematyka 85%; rozszerzenie angielski 100%, matematyka 70%, informatyka 60%)? Co do języka - słyszałem, że pewnie musiałbym zrobić egzamin sprawdzający moje umiejętności z niemieckiego - chodzi tutaj o testy robione międzynarodowo, typu TOEFL? B2 wystarczyłoby na większości uczelni? A może mogę studiować po angielsku, bez potrzeby brania testu z niemieckiego? Ostatnie pytanie, które teraz przychodzi mi do głowy, to praca - jak z nią wygląda, tak ogólnie? Słyszałem, że będąc studentem, można maksymalnie zarobić 450 Euro. Łatwo znaleźć taką pracę, studiując dziennie? Starczyłoby na skromne życie (nie licząc mieszkania)?

Pewnie wszystko będę na dniach ogarniał, ale z chęcią poczekam na Wasze odpowiedzi, bo pewnie się przydadzą - a jak to bywa w internecie - mnóstwo informacji i idzie się pogubić.

Dzięki. :)

#niemcy #emigracja #studia
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@n1c3: 1. Przeliczenie - to zależy, łącznie z takimi rozwiązaniami jak średnia ze wszystkiego 2. Zależy, chociaż lepsze uczelnie wymagają C1 3. Na licencjacie jest dosyć ograniczona oferta po angielsku 4. Możesz pracować do 20h na tydzień jako student, ale jeśli przekraczasz 450 eur potrzebujesz niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego, odprowadzasz podatki i składki
@n1c3: Ja kończę właśnie pierwszy semestr. Nie wiem jak z przelicznikami, nie interesowało mnie to, bo mój kierunek był "otwarty" i wymagał tylko matury. Ale zdziwiłem się swoją oceną, bo moja matura w Polsce była słaba, a ocena jaką dostałem w DE jest już całkiem OK. Ja musiałem zdać C1, to jest chyba minimum jak chcesz normalnie studiować. Jedynie ludzie z Erasmusa potrzebują b1-b2. Jak chcesz studiować coś trudniejsze go np.