Wpis z mikrobloga

Mam pytanko, może głupie, może moądre - nie wiem.
Chcę na wiosnę zmienić felgi w samochodzie na jeden cal większe ale zczachowaniem obecnego profilu opony (45 jest już dla mnie wystarczająco twarde). Pytanie - co robi się w takim przypadku, żeby zachować właściwe wskazania prędkościomierza? Dyfer o innym przełożeniu? Zmiany w komputerze?

(Pacjent to E92)

#motoryzacja #pytanie #bmw #mechanikasamochodowa
  • 31
@Jin: Zmiana dyfra ze względu na opony to srogi overkill, tym bardziej, że tego się nie da dobierać na życzenie.
Zostaje grzebanie w kompie, o ile ten konkretny to umożliwia.
No i sprawy typu przycieranie nadkoli i podłużnic przy nierównościach i skręconych kołach...

Do tego nie wiem, czy np. ubezpieczyciel nie może się przypadkiem w razie czego przywalić do opon w wielkości innej niż wyspecyfikowana przez producenta.
@bidzej:

Faktycznie nie ma tam zbyt wiele miejsca. No to trzeba będzie przeżyć 40mm. Najwyżej przestanę jeździć tym samochodem do Wrocławia.
przecież może zachować profil 45. Wystarczy że zmniejszy szerokość.


@aarahon: tak, tylko że profil podany jest w procentach szerokości - jak zmniejszy szerokość, to efektywnie zmniejszy też wysokość barku opony, czyli komfort i tak będzie mniejszy. A o to tu się rozchodzi.
@bidzej: @kipowrot: wiem, żartowałem, miałem dopisać o tym ale nie ogarniam jeszcze aplikacji na iOS i zamiast dać enter to wysłałem.

@Jin: W e46 zmieniłem opony na zimowe i paradoksalnie lepiej sobie radził z dziurami na 225/45R17 niż na 195/65R15.
paradoksalnie lepiej sobie radził z dziurami na 225/45R17 niż na 195/65R15


@aarahon: jeżeli w węższe nie wpadał to może, ja mam 225/45R17 i 205/50R17, ciut za wąskie, bo targa dupą, ale jakoś tam mu idzie w górach
@kipowrot: Ja mam n42b18 z oryginalnymi uszczelniaczami zaworowymi i wytartym wałkiem mimośrodowym więc na nadmiar mocy nie narzekam. Jedyne co ratuje to auto to to że to compact, klima działa i jeszcze mało oleju przepala.
@Jin przy jakich oponach? Na pewno nie przy tej samej szerokości, profilu i cal większego feldze.
Z jakich na jakie chcesz? Napisz co i jak napisze Ci jakie opony dobrać.
@Jin: najpierw kup felgi 18tki, jeśli chodzi o szerokość to wszystko od 8 cali do 9,5 cala, z tym, że jeśli chodzi o wystawanie to w E92 na "zero" z nadkolem masz tył 9,5J ET35 a przód 8,5J ET38 :)
Opony to polecam 225 na 8J, 255 na 9J i mając te informacje już dobierzesz felgi bez problemu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kipowrot:

Chyba jedyny wzór od BMW, który mi jako tako podchodzi. Myślałem o jakimś wzorze turbinowym na cienkich szptychach i pewnie polerowane.