Wpis z mikrobloga

Mity i legendy Warmiańskie

1.
Stworzenie Warmianina

Bóg sprawiedliwy stworzywszy Warmię spojrzał na tą ziemie i myślał. W tej całej krainie mlekiem płynącej brakuję czegoś. Myślał dzień. Aż wymyślał. Powiedział: Niech się stanie On. Będzie to dla jego kraina, aby w tej krainie żył. I tak z ziemi warmiańskiej powstał pierwszy Warmianin. Tęgi, silny, okuratny. I wziął on w ręcy całą krainę. I dbał o nią jak o własną. I Bóg spojrzał na Warmianina i powiedział: O teraz kraina ta w twoich ręcach. Wszystko co w niej to od teraz twoje jest. Ale nie możesz brać mleka z rzeki. Mleko te sprawi, że bemben wybuchnie. Warmianin pokornie usłuchał Boga i przysiągł, że mleka nie ruszy. W oddali wszystkiemu przysłuchiwał się Nitroszczur. Bestia bandycka zrodzona z Podlasia. Chudy, słaby, ale przebiegły. Zazdrosny o względy Boga uknuł plan. Jak Warmianina do mleka przekonać. Patrząc jak Warmianin odpoczywa pod drzewem zawołał:
- O. Widzicie jak on pracuję. On myślał, że ja będę jego służącym. Czegoś takiego nie będzie.
A Warmianin odparł:
- Głodny nie dam rady. Pić daj.
- A co ty myślałeś, że ja jestem twoją kobietą? Że cały czas szynki będziesz jadł? - zapytał Nitroszczur.
- Daj dla mnie pić, bo strasznie sucho w gardle! - zawył Warmianin
I dał mu Nitroszczur mleka. Warmianin chwycił kubek. Pił te mleko i pił. A bemben rósł. A on dalej pił. Gdy bemben już pękał Bóg zobaczył i zawołał:
Nie pij tego mleka, bo bemben wybuchnie!
I cisnął piorunem w kubek dla jego. Ogarnięty smutkiem Warmianin padł na kolana i zapłakał. A Bóg się zagniewał. Powiedział dla jego:
- Mleka z rzeki pić nie miałeś. Od teraz gdy mleko pić będziesz to bemben będzie rósł, ale nie wybuchnie. Będzie rósł i będziesz zahaczał nim o słupy wysokiego napięcia. Do końca życia w piecu będziesz palił. Męczennikiem będziesz. A ty Nitroszczurze, za swój grzech, nie będą się dla Ciebie kolana zginały się. Będziesz wąchał po lasach podlaskich rozpuszczalnik. A jedynie wiewiórki będą od teraz Ciebie rozumiały. Więcej na Warmię wstępu nie macie.
I tak zamieszkał na ziemi bandyckiej Warmianin z Nitroszczurem w jednym domu. Warmianin od teraz musi codziennie w piecu palić, wieść życie męczennika, a Nitroszczur na sztywnych nogach pomyka do lasu wąchać rozpuszczalnik.
#kononowicz #patostreamy
  • 1