Wpis z mikrobloga

Mirki od inteligntnych domów/automatyki domowej, szukam bezprzewodowej głowicy termpostatycznej (TRV) do grzejnika, którą można by było sterować za pomocą zewnętrznego czujnika temperatury za pośrednictwem np. Domoticza/Openhaba/HA.

Fibaro chyba oferuje taką opcję, ale z tego co widzę jest to głównie marketingowe gówno, na którym nie można polegać, bo ich własny algorytm jest do bani.
Danfoss/POPP/Devolo mają tego typu głowicę (Living Connect), ale z tego co rozumiem - sterowanie będę miał albo zero-jedynkowe (oskryptowanie sterowanie z zewn. czujnika na zasadzie wyłącz/włącz), albo wbudowany algorytm głowicy z użyciem czujnika temperatury w głowicy - poprawcie mnie, jeśli się mylę.
Zamel RGT-01 - jak Danfoss, tzn. chyba bez możliwości zewnętrznego płynnego sterowania w pełnym zakresie, ale dodatkowo opcja zablokowania przycisków, na razie chyba najlepszy wybór, ale wymaga ich centralki.
Zastawnawiam się jeszcze nad Loxone Air, ale to kurde drogo wyjdzie

Znacie jakieś inne opcje?

#smarthome #inteligentnydom #automatykadomowa #openhab #domoticz #homeassistant #supla
  • 27
  • Odpowiedz
@grajlord: mam Danfossa na Z-wave i u niego da się tylko ustawić temperaturę zadaną dla wewnętrznego PIDa. Nie da się sterować otwórz/zamknij. Nawet nie da się odczytać jaką temperaturę widzi w pomieszczeniu.
Ale może teraz jest jakaś nowsza seria, bo ten był kupowany jakieś 3 lata temu.
Kumpel myśli o kupnie najtańszych głowic z allegro i wypruciu ich, żeby uzyskać mechanikę. A sterowanie zmienić na jakieś ESP.
  • Odpowiedz
Kumpel myśli o kupnie najtańszych głowic z allegro i wypruciu ich, żeby uzyskać mechanikę. A sterowanie zmienić na jakieś ESP.


@ShortyLookMean: strasznie dużo roboty, szczególnie żeby to później przetestować. Już prędzej kupię komplet Loxone :P

Danfoss sam z siebie faktycznie nie raportuje temperatury, a dodatkowo nowe głowice wymgają ich centralki, bo wprowadzili jakieś zmiany do protokołu. Devolo/POPP mają identyczne wnętrzności, ale raportują temperaturę.
Przez sterowanie otwórz/zamknij mam na myśli ustawienie
  • Odpowiedz
@piwniczak: Faktycznie, dzięki. Chyba na tym stanie. Mają też wersję na ZigBee, muszę jeszcze sprawdzić który protokół wybrać, bo czujniki temperatury pewnie kupię od Xiaomi na ZigBee
  • Odpowiedz
@piwniczak: Być może wygodniej, ale różnica cenowa jest b. duża, płacę za wiele funkcji, których nie będę potrzebował. Dzięki za sugestię, przemyślę to sobie jeszcze.
  • Odpowiedz
@grajlord: Hej, apropos ZigBee, to ja właśnie kupiłem przed świętami Spirit w promocji na Amazonie. O zasięgu się nie wypowiem - za małe mieszkanie, ale działa ogólnie ok, głowica raportuje temperaturę. Dongla zigbee kupiłem chińskiego na allegro (CC2531), już zaprogramowany. Koszt 40 pln. Niby na ali można kupić za kilka dolarów, ale trzeba wtedy mieć jeszcze programator i wgrać soft. Ja poszedłem na łatwiznę.
Dongiel ZigBee obsługuje żarówki z Ikea
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@grajlord: jeszcze nie mam czujników od Xiaomi...
Dzisiaj pewnie zamówię, i będę wszystko stawiał od nowa, bo mam też nową malinę. Dotychczas miałem jedynkę model B, ledwo zipie...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@grajlord: PiHole działa ok, nawet z Domoticzem było ok, ale tylko dwa irzadzenia. Jak wrzuciłem grafane, telegraf i influxdb to dostało w dupę.
Nowe Pi 4 z 2 GB pamięci mam wstępnie skonfigurowane. Teraz stawiam w kontenerach Home Assistant I całą resztę... Będzie zabawa.
  • Odpowiedz
@grajlord: 1. na grzejniku montujesz elektryczna glowice termostatyczna (220V) - np Danfoss/TECH. (moze byc nawet najtańsza z ALI - 30 - 40 zł)
2. podpinasz pod 220 ze sterownikiem np Shelly albo Blebox, (60zl)
3. instalujesz do tego czujnik temperatury (HT Shelly np) - 100 bezprzewdodowy lub po kabelku - 30 -40 zł
4. Albo MQTT (homekit) albo chmura od dostawcy
5. efekt - w telefonie utawiasz akcje - tj.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@capsilek: No tak, tylko to chyba mi daje jedynie opcje sterowania 0/1, zamiast płynnej regulacji w pełnym zakresie obrotu głowicy, przez co będę miał większą bezwładność i głośniejsza pracę (głowica będzie wykonywać pełen obrót, zamiast jedynie niewielka kompensację).
  • Odpowiedz
@grajlord: Spirit Z chyba to ma

a nie lepiej np multisensory 6 od Aeotec ?


@piwniczak: Kupiłem tego Spirita. Faktycznie ma opcję sterowania z zewnętrznego czujnika, jednak sposób komunikacji, wymagany do przekazania tej informacji nie jest zaimplmentowany w openzwave, na której bazuje Home Assistant, i jeśli autor biblioteki nie odwoła swoich słów ( ͡° ͜ʖ ͡°) to nigdy nie będzie. Ponadto nie będzie współpracować
  • Odpowiedz
@piwniczak: To, że się podłączy, to nie znaczy, że się ze sobą nawzajem skomunikuje. z-wave ma różne klasy komend, którymi komunikuje się między sobą, w zależności od typu wysyłanych danych. Podobno aeotec wysyła informację o odczycie z temperatury zamkniętą w jakiejś innej klasie multisensor, a głowica czeka na prosty, nie-enkapsulowany sygnał. Tamten co prawda odbiera, ale nic z nim dalej nie robi.
  • Odpowiedz
Rozumiem, mozliwe.
Chodzilo mi o ten fragment:

faktycznie ma opcję sterowania z zewnętrznego czujnika, jednak sposób komunikacji, wymagany do przekazania tej informacji nie jest zaimplmentowany w openzwave, na której bazuje Home Assistant, i jeśli autor biblioteki nie odwoła swoich słów ( ͡° ͜ʖ ͡°) to nigdy nie będzie


Poza tym Homeassistentowa implementacja Zwave jest juz nie modna :P Sa inne lepsze sposoby.
  • Odpowiedz