Wpis z mikrobloga

Czy sieć Bitcoin jest zagrożona? Poważne błędy w kodach min. Zcasch, PoS nie jest taki dobry, jakby się wydawało. To tylko kawałem naprawdę świetnego wywiadu z profesorem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizującym się w kryptografii - Stefanem Dziembowskim.

https://www.parkiet.com/Kryptowaluty/301059999-Stefan-Dziembowski-Niewiele-osob-na-swiecie-wie-co-dokladnie-siedzi-w-kryptowalutach.html

#bitcoin #kryptowaluty #kryptografia #zcash #cardano
  • 27
  • Odpowiedz
bitcoin nie jest wolny od wad, świadczących o tym, że Satoshi Nakamoto nie do końca to wszystko przemyślał. Chodzi mi m.in. o takie zjawisko jak „selfish mining", które w skrócie polega na tym, że dysponując przynajmniej 1/3 mocy sieci nieujawnianie kolejnego, wykopanego bloku może leżeć w interesie górnika. Może on bowiem sprawić, że inni górnicy będą marnować swoją moc na tworzenie łańcucha, który i tak nie wjedzie do głównego blockchaina. To jest
  • Odpowiedz
To jest możliwe do zrobienia, ale nikt tego nie dokonał, bo na ten moment jest to biznesowo nieopłacalne.


@Rozjemca35: Wbrew pozorom problem jest inny, czego doktor nie zauważył (albo ja źle zrozumiałem). Tak, jest to możliwe. Ale jeśli w tym czasie zostanie wykopany blok, to górnik sam stracił szanse na nagrodę.
  • Odpowiedz
@Rozjemca35: No i po #!$%@? ten wysryw jeżeli jest to ekonomicnzie nieopłacalne? Poza tym ten cżłowiek nie rozumie chyba jak to działa :DDDDD Tuman... Wiem że moze to zabrzmi dla kogoś narcystycznie ze wyśmiewam, profesora, ale nie moja wina że #!$%@? głupoty :D

#!$%@? mać.... Kopiesz blok i go nie ujawniasz (tracisz sznse na nagrodę, bo jak kroś inny wykopie blok to go rozpropaguje w sieci przed tobą i lipa) pozwalasz kopać komuś innemu i co?Wykopuje równorzedny blok, no i następny, no i następny.. No i co? #!$%@? z tego że masz stary blok? Nie mam pojecia co ten chłop sobie ubzdurał? Poważnie, to jakaś ameba :D
Jedyne logiczne wytłumaczenie jego procesu myślowego to że wydaje mu się że bloki mają sygnaturę czasową, kora ma jakiekolwiek znaczenie (ABSURD!!!!!!!) i że blok który został wykopany pierwszy może wyprzeć blok wykopany później? Albo #!$%@? moze łańcuch kilku bloków póxniej? :D
Nie wiem co ten człowiek sobie wymyślił ale to nei ma #!$%@? sensu. Nie, górnik nie moze zmarnowąać nikomu energii na kopanie w ten spoóśb ani wpłynąć na to że tx z innego blku zostają wyparte
  • Odpowiedz
To ty jesteś tym geniuszem który myśli że inflacyjne coiny z dupy są lekarstwem na wszystko, nawet nia niepowiązane ekonomicznie rzeczy, baaa... ty kiedyś #!$%@?ąłeś tekstem wręcz odwrotnie... Jka to było.. Zdecentralizowany YT gdzie nie dość że coiny z dupy inflacyjne niepotrzebne do niczego mają niby utrzymać kilka śmiesznych serwerów które wydolą mnox 15 filmów jednocześnie, to ty lepsze gówno scamy wynajdowałęś... #!$%@? że idtwarzanie video przez odbiorcę jest niesamowicie cieżkie do spięcia ekonomicznie nawet dla YT gdzoe zarabia na reklamach i usługa jednocześnie przywiązuje mocno użytkownika od reszty ekosystemu google.. To nie problem. NIEPOTRZEBNE INFLACYJNE COINY Z DUPY TO LEKARSTWO. PRZECIEŻ #!$%@? WSZYSCY BEDĄ JE CHCIELI KUPOWAĆ? PO CO? Cicho, nie zadawaj niewygodnych pytań, naierdalam ICO./...
Ty #!$%@?łeś system totalnie. Znalazłeś bardziej scamowego coina z dupy. Ten nie tylko zapewniał utrzymanie najpotężniejszych datacenter. Ten jeszcze p[łącił odbiorcy za oglądanie filmów!!! Tak #!$%@?. Nie odść że nie zarabiał no odbiorcy który obciążał system to jeszcze płacił mu coinem z dupy. No inflacyjy coin to #!$%@? rozwiązanie głodu na świecie. Wystarczy napierda;lać i rozdawać :DDDD
Ale kiedyś to #!$%@?łeś mi mózg jednym tekstem. Widziałem cię przez minutę, ale przez to cię zapamięatałem :D
Ktoś zadał ci pytanie na poziomie logiki 5 latka.. Dlaczego ten token ma mieć wartość? U #!$%@? UWAGA!! TO JEST MIAZGA.. Twoja odpowiedź to było "oglądając video ktoś poświęca swoja uwagę, czy czas i to wpływa na wartość coina"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No bo to #!$%@? oczywiste. Jak zobaczę że kotś olądał video, to od razu wyceniam wyżej coina który jest z tym powiązany w sumie nie wiem jak, poza nazwą i scamem ICO, no ale z chęcią zapłacę za niego więcej. Mało tegop im więcej uwagi poświęcą ludzie na oglądanie jakieś szajsu, to ja bedę ponosił ofertę cenu kupna :D
No tak
cyberpunkbtc - To ty jesteś tym geniuszem który myśli że inflacyjne coiny z dupy są l...

źródło: comment_efCbSjWgp6IbbtppMlKQ7WkAe0EqiyzN.gif

Pobierz
  • Odpowiedz
Hasło profesor robi na Januszach wrażenie i farmazon magicznie staje się bardzo sensownuy.


@cyberpunkbtc: Przecież ten profesor zmiótłby cię wiedzą ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kryptowaluty to coś więcej niż kopiowanie i tłumaczenie artykułów z medium
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: to już ma 7 lat i zostało przeanalizowane na wszystkie możliwe sposoby
https://arxiv.org/abs/1311.0243
Okazuje się, że jeden miner mający 1/3 mocy może zarabiać więcej niż 33% jeśli będzie kopał w specyficzny sposób, ukrywając bloki.

Zakłada to że 2/3 mocy jest rozdrobnione i nieskoordynowane, bo jakby 2/3 to był inny drugi miner to oczywiście wygra
  • Odpowiedz
@megaloxantha: Ja wiem że jest kilka tego rodzaju ataków hipotetycznych z bardzo starych czasów BTC ,ten o ile pamietam nazywał się atakiem finneya i nie są one uznawane za sensowne do realizacji. Tak samo moege zrobić sobie "atak" teoretyczny że do jakiegoś poola rozjebię przewody zasilania i je wyłączę na jakiś czas. No jest to "ATAK" teoretycznie bardzo mozliwy do realizacji :D

Ja się odnoszę dokładnie do tego co ona
  • Odpowiedz
@megaloxantha: Buahaha, ty czytałeś w ogóle co podrzuciłeś bo to na inny temat i też jeden z tych farmazonów wczesnych które absolutnie nie mają sensu :D
Poza tym to tyczyło ise wczesnych wersji pooli (niedługo przed tym dopiero powstały).
  • Odpowiedz
Zakłada to że 2/3 mocy jest rozdrobnione i nieskoordynowane, bo jakby 2/3 to był inny drugi miner to oczywiście wygra


@megaloxantha: No właśnie o tym móię... Po co ty świadomie robisz z siebie idiotę? Po pierwsze to nie na temat i nie odpowiada na farmazon o ukrytym bloku i kopaniu bez sensu :D

Po drugie to się odnosi do tego co przed chwilą napisałem. SPECYFICZNA SYTUACJA WŁAŚNIE Z TAMTEGO OKRESU.
  • Odpowiedz
To że ma tytuł z informatyki i matematyki nie dodaje mu WIEDZY


Oczywiście że dodaje. Człowiek który jest wybitny z matematyki i kryptologii i dobrze rozumie skomplikowane działy takie jak teoria grup (ty pewnie nawet nie wiesz co to jest) czy algorytmy szyfrujące już na start ma bardzo dużą wiedzę z kryptowalut, z pewnością większą niż random który przeczytał whitepaper (z którego pewnie nic nie zrozumiał) i kilka artykułów na medium xD
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: odpowiada na "farmazon o ukrytym bloku".
Poole zmieniają tyle, że w sytuacji ataku zapewne pozostała moc się skoordynuje żeby wspólnie zaatakować. Tylko to automatycznie pokazuje porażkę idei decentralizacji.
  • Odpowiedz
Oczywiście że dodaje. Człowiek który jest wybitny z matematyki i kryptologii i dobrze rozumie skomplikowane działy takie jak teoria grup (ty pewnie nawet nie wiesz co to jest) czy algorytmy szyfrujące już na start ma bardzo dużą wiedzę z kryptowalut, z pewnością większą niż random który przeczytał whitepaper (z którego pewnie nic nie zrozumiał) i kilka artykułów na medium xD A co będzie jak co nieco się douczy?


@mimp: #!$%@? nie znaczyu że są jego główny m zainteresowanie i że tak je poznaje jak ja. Naprawdę śmieszny jesteś. WIdomo że zawiłe techniki kryptograficzne w matematycznych kwestiach bardziej skuma ale typek ewidentnie się interesuje tematyką krypto przy okazji...

Z tego co ty #!$%@? farmazonisz txn że profesor z matematyki i informatyki to z automatu ma wiedze o wszystkim i też zna się na wszystkim i mwie #!$%@? wszystko a cały kernel linuxa ma wyryty na apmięć.. No ten farmazon co wyrzygałeś można tak samo
  • Odpowiedz